z dnia: 2024-08-23

Zwolnienie dochodów z agroturystyki z podatku dochodowego ma zastosowanie tylko do dochodów uzyskanych od osób wypoczywających. Zakwaterowanie pracowników w podróży służbowej nie korzysta z tego zwolnienia.

Podatniczka posiadająca gospodarstwo rolne uzyskuje dochody z wynajmu czterech pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób (dochody z agroturystyki). Nabywcami jej usług są zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które przebywają na urlopach bądź odpoczywają podczas weekendów, jak i podmioty delegujące pracowników do pracy (głównie robót budowlanych). Do dochodów uzyskanych od wypoczywających osób fizycznych podatniczka stosuje zwolnienie z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z kolei dochody uzyskane od podmiotów gospodarczych delegujących pracowników były do 2021 r. opodatkowane na zasadach ogólnych, zaś od 2022 r. są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatniczka jest jednak zdania, że zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 43 powinno mieć zastosowanie także w przypadku dochodów uzyskiwanych z zakwaterowania pracowników w podróży służbowej (delegowanych do robót budowlanych). We wniosku o indywidualną interpretację argumentowała, że w ustawie o podatku od osób fizycznych brakuje definicji wypoczynku, w odniesieniu do czasu pracy pracowników istnieją przepisy regulujące wypoczynek w czasie pracy, dlatego niewłaściwe jest uznanie, że wypoczynek po pracy nie jest wypoczynkiem.

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przeanalizował treść art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i wskazał, że podatnik uzyskujący dochody z wynajmu pokoi gościnnych może skorzystać z przewidzianego w tym przepisie zwolnienia, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • najem dotyczy pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych,
  • budynki z pokojami na wynajem są położone na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym,
  • przedmiotem usług musi być najem pokoi gościnnych wyłącznie osobom przebywającym na wypoczynku,
  • liczba wynajmowanych pokoi nie może przekroczyć pięciu.

Jedynym celem korzystania z pokoi gościnnych musi być wypoczynek

W stosunku do pracowników będących w podróży służbowej (delegacji do robót budowlanych) nie jest spełniony warunek wynajmowania pokojów osobom przebywającym na wypoczynku, konieczny dla zastosowania omawianego zwolnienia. Pracownicy korzystają z usług najmu oraz wyżywienia z uwagi na świadczoną przez siebie pracę oraz obowiązki służbowe, a przebywanie w miejscu, w których świadczone są usługi wyżywienia oraz najmu, nie zależy od ich woli, ale od woli pracodawcy. W takich przypadkach nie mamy do czynienia z przebywaniem pracowników firm na wypoczynku w rozumieniu przepisu przewidującego zwolnienie podatkowe. Sformułowanie „pobyt na wypoczynku” należy odczytywać jako dotyczące osób, których jedynym celem korzystania z pokoi gościnnych jest wypoczynek. Nie mogą być to zatem osoby, które wynajęły pokoje w związku z obowiązkami wynikającymi z pracy, nauki czy też innych niż wypoczynek przyczyn. Twierdzenie wnioskodawczyni, że sformułowanie to odnosi się również do pracownika wypoczywającego po wykonaniu obowiązków służbowych w czasie delegacji, jest więc błędne - podkreślił Dyrektor KIS.

Agroturystyka - kiedy wynajem pokoi jest zwolniony z PIT

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-1.4011.506.2024.1.KF z 13 sierpnia 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: