Deklaracja o wysokości daniny solidarnościowej (DSF-1) składana musi być najpóźniej do końca kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym. Jest to druk zbiorczy - tzn. informuje o dochodach wykazywanych na wielu innych deklaracjach podatnika. W jego efekcie dochodzi do zapłaty dodatkowego 4% podatku od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę 1 mln zł. Deklarację podpisać można podpisem kwalifikowanym, ale także zestawem danych autoryzujących.

Podpis kwalifikowany pozwala na wysyłkę wszystkich deklaracji i podań do urzędu skarbowego. Nie wszystkie jednak z nich mogą być wysłane z użyciem danych uwierzytelniających - czyli takich jakie stosowane są przy przygotowaniu deklaracji rocznych PIT.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

W przypadku DSF-1 jest to jak najbardziej prawidłowe. Aby wysłać deklarację o wysokości daniny solidarnościowej wystarczającym jest jej podpisanie zestawem następujących danych:

  1. NIP albo identyfikator podatkowy numer PESEL;
  2. imię pierwsze);
  3. nazwisko; 4) data urodzenia;
  4. wysokość przychodu wykazanego odpowiednio w:
    1. zeznaniu o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28),
    2. zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) (PIT-36),
    3. zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) (PIT-36L),
    4. zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) (PIT-37),
    5. zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) (PIT-38),
    6. zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) (PIT-39),
    7. rocznym obliczeniu podatku przez organ rentowy (PIT-40A) – za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesyłania deklaracji lub podań albo wartość „0” (zero), gdy za ten rok podatkowy nie złożono żadnego z wymienionych zeznań lub obliczeń.

Wypełnij i złóż DSF-1 tutaj

DSF-1 można wysyłać również poprzez aplikację e-Urząd Skarbowy ministerstwa Finansów.

Pozostałe wiadomości z roku: 2025

Piotr Szulczewski

autor: Piotr Szulczewski

Prawnik, redaktor naczelny grupy serwisów e-pity.pl. Ukończył Stacjonarne Studium Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Złóż DSF-1 i podpisz tak samo jak roczną deklarację PIT

Wspieramy OPP