Wypełnianie PITów kojarzy się nam z czymś nieprzyjemnym, czasochłonnym i bardzo skomplikowanym. Nie z nami. Opowiemy Ci jak wypełnić PIT krok po kroku i już po kilku minutach będziesz go mógł wysłać do właściwego Urzędu Skarbowego pocztą tradycyjną lub jeszcze szybciej przez internet.

A więc odczarujmy Twojego PITa… zaczynamy!

Pobierz Program e-pity® | PIT 2025

  1. Uruchom program i uzupełnij swoje dane podatnika ręcznie lub wczytaj je do Twojego zeznania w programie e-pity® korzystając z usługi Twój e-PIT - bezpośrednio z serwerów Ministerstwa Finansów. Usługa zdecydowanie upraszcza przygotowanie ostatecznej deklaracji podatkowej, jeśli zatem nie chcesz uzupełniać swoich danych ręcznie, skorzystaj z tego rozwiązania. Możesz również wypełnić Twojego PIT-a w Kreatorze krok po kroku, wypełniając go ręcznie.
  2. Jeśli jesteś małżonkiem i rozliczacie się wspólnie, dodaj do listy Podatników również dane swojej żony/ męża.

    Jak rozliczyć PIT - oblicz Twój PIT w Programie e-pity® 2024.

    Nie musisz liczyć podatku PIT za 2024 ręcznie ani obawiać się, że samodzielnie nie dasz rady. Kreator w Programie e-pity® poprowadzi Cię krok po kroku i wyliczy wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo od razu z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. Sprawdź! Najlepszy sposób na bezstresowe rozliczenie PIT - Program e-pity online »

  3. Jeśli oprócz kwot wykazanych w usłudze Twój e-PIT posiadasz inne przychody - to wykaż je samodzielnie. Dodaj swoje źródła przychodów (jeśli jesteś osobą w wieku do 26 lat, seniorem pracującym i niepobierającym świadczenia emerytalnego, członkiem rodziny 4+, powracającym do kraju i zmieniającym rezydencję podatkową na polską - to nie zapominaj też o przychodach zwolnionych z podatku z umowy o pracę lub zlecenie). Weź po prostu pierwszy z brzegu PIT-11, nadaj mu Twoją nazwę w programie, może to być np. nazwa firmy (pracodawcy) i przepisz dokładnie kwoty do programu – ekran aplikacji wygląda identycznie jak PIT-11, 8C, czyli jak ten, który trzymasz w ręce. Naprawdę, ciężko się pomylić, ale ponieważ to bardzo ważny moment wypełniania PITa, program poprosi o weryfikację. Po uzupełnieniu, odłóż go na kupkę po prawej stronie. Ta strona symbolizuje spokój i harmonię. Te same czynności należy wykonać w przypadku małżonka/małżonki, jeśli prowadzisz firmę itp., aż wpiszesz już wszystkie rodzaje przychodów do programu.
  4. Jeśli poprzez usługę Twój e-PIT nie wprowadzono całości przysługujących Ci ulg lub ulgi te wprowadzone zostały nieprawidłowo - zmodyfikuj swój przygotowany PIT i wykaż prawidłowe kwoty ulg. Wszyscy lubimy przecież dostawać dodatkowe pieniądze. Jeżeli wychowujesz dzieci, w tym momencie możesz skorzystać z bardzo popularnej ulgi nazywanej ulgą na dzieci (więcej na ulgi i odliczenia). Pamiętaj, że możesz też korzystać z ulgi internetowej, rehabilitacyjnej i wielu innych. 
  5. Właśnie skończyłeś wypełniać swój PIT. Zaskoczony? A co, cały wolny dzień zamierzałeś przeznaczyć na wypełnienie jednego dokumentu? Jedyne, co Ci pozostało, to wydrukowanie swojej deklaracji podatkowej lub wysłanie jej przez Internet na serwery Ministerstwa Finansów (e-deklaracje.gov.pl). 

Jesteś obywatelem Ukrainy, pracowałeś w Polsce – przeczytaj poradnik Rozliczenie PIT Ukraińców » 

Jak rozliczyć PIT-a za 2024 rok - PITy 2025?

Rozliczając podatek PIT w 2025 r. (z tytułu wszelkich zarobków i wynagrodzeń z 2024 r.) skorzystać powinieneś z:

  • PIT 37 – jeśli rozliczasz wyłącznie zarobki otrzymywane od pracodawcy, zleceniodawcy, organu rentowego czy emerytalnego itp. czyli we wszystkich przypadkach, gdy podatek rozlicza za Ciebie płatnik lub gdy rozliczasz sam zaliczki, lecz płatnik musi Ci przekazać informację o wysokości przychodów, czyli gdy zatrudniający wyręcza Cię w obowiązkach płatnika i dba o prawidłowe obliczanie, pobranie i zapłatę zaliczek lub informuje Cię na PIT-11 o wysokości zarobku, a Ty zaliczki opłacasz samodzielnie; łącznie z tą deklaracją złożyć możesz załączniki: PIT/O, PIT/D, PIT-2K,
  • PIT 36 – jeśli samodzielnie ustalasz zaliczki na podatek lub opłacasz go na koniec roku bez pomocy płatnika, np. z tytułu działalności gospodarczej, sprzedaży rzeczy ruchomych, praw autorskich, zatrudnienia za granicą; łącznie z tą deklaracją możesz złożyć PIT/ZG,  PIT/B, PIT/O, PIT/M, PIT/D, PIT/DS, PIT/BR, PIT-2K, PIT/MIT
  • PIT 38 – z tytułu dochodu (przychodu) z wszelkiego rodzaju inwestycji kapitałowych (m.in. giełda, forex itp.), opodatkowanych inaczej niż tzw. ryczałtem; PIT-38 za 2024 składasz w 2025 r. zatem w związku ze zbyciem papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
  • PIT 28 – jeśli uzyskałeś przychody z samodzielnej działalności gospodarczej lub z tytułu spółki cywilnej lub jawnej opodatkowanych ryczałem od przychodów ewidencjonowanych, z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy i umów podobnych opodatkowanych 8,5% (12,5%-wą) stawką ryczałtową od przychodu lub z tytułu sprzedaży produktów przetworzonych inaczej niż przemysłowo produktów pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych 2% podatkiem ryczałtowym od uzyskanych przychodów; łącznie z tą deklaracją możesz złożyć PIT/O, PIT/DPIT-2K,
  • PIT 36L – z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo (19% podatek); łącznie z tą deklaracją możesz złożyć PIT/ZG, PIT/B PIT/O, PIT/BR, PIT/MIT,
  • PIT 39 – w związku ze sprzedażą nieruchomości i praw z nieruchomościami związanych,
  • PIT 16A - jeśli korzystałeś z rozliczenia działalności gospodarczej kartą podatkową (deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego),
  • PIT 19 – przeznaczony dla osób duchownych (Deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego),
  • DSF 1 - w przypadku rozliczania daniny solidarnościowej, gdy wysokość dochodów podatnika przekracza 1 mln. zł. 

Wczytaj, sprawdź i rozlicz Twój e-PIT w Programie e-pity®

Sprawdź Twój e-PIT. Wczytaj wstępnie przygotowany dla Ciebie Twój e-PIT z portalu podatki.gov.pl. Uzupełnij wszystkie przysługujące Ci koszty, ulgi i odliczenia - spróbuj obniżyć Twój podatek. Rozlicz e-PIT i wyślij e-Deklarację a zwrot otrzymasz najpóźniej do 45 dni.
To najlepszy sposób na Twój e-PIT - wczytaj i sprawdź. Rozlicz e-pity już teraz online >>

Rozliczenia za 2024 r. dokonać możesz:

  • samodzielnie – przygotowując zeznanie podatkowe przez internet z pomocą programu do rozliczeń rocznych e-pity lub korzystając z programów Ministerstwa Finansów Twój e-pit,
  • samodzielnie z pominięciem komputera i internetu – składając zeznanie osobiście w urzędzie skarbowym lub wysyłając je listem poleconym, składając w placówce konsularnej, dyrekcji więzienia, kapitanowi statku,
  • korzystając z przygotowanej deklaracji PIT-37, PIT-36, PIT-28 lub PIT-38 w usłudze Twój e-PIT,
  • z pomocą biura księgowego lub doradcy podatkowego,
  • jeśli rozlicza Cię organ emerytalny lub rentowy, a Ty nie korzystasz z ulg podatkowych oraz nie masz innych przychodów do zadeklarowania na PIT-36 – to Twojej emerytury lub renty nie musisz rozliczać na żadnej deklaracji (dostaniesz informację PIT-40A, której nie musisz już dalej przesyłać do urzędu). Dodatkowo możesz wypełnić w takiej sytuacji wniosek PIT-OP wskazując, by z Twojej emerytury lub renty 1,5% przekazano na wybraną przez Ciebie organizację pożytku publicznego.

W rozliczeniu roku 2024 nie możesz zobowiązać swojego pracodawcy, by zeznanie przygotował za Ciebie. Nie złożysz wniosku (dawniej PIT-12) do swojego pracodawcy o przygotowanie dla Ciebie rozliczenia PIT-40 – w terminie do 10 dnia stycznia 2024 r. Zamiast tego musisz dokonać rozliczenia samodzielnie – zgodnie z jedną z podanych powyżej metod.

Od 2022 r. nie możesz korzystać z usług Ministerstwa Finansów upraszczających proces rozliczeń podatkowych - PIT-WZ i PIT-PFR. Ich rolę spełnia usługa Twój e-PIT - w której to Ministerstwo Finansów przygotowuje w całości deklaracje podatkowe za podatników. Dotyczy ona wyłącznie deklaracji PIT-37 i PIT-38, PIT-36 (z przychodów innych niż działalność gospodarcza) oraz PIT-28 (z przychodów innych niż działalność gospodarcza). 

Rozliczenia podatkowego (w tym zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych za 2024 r.) dokonasz w 2025 r. w terminie:

  • 30 kwietnia 2025 r. - poniedziałek - jeśli rozliczasz się na PIT 37, PIT 28, PIT 36L, PIT 38PIT 39
  • w okresie od 15 lutego 2025 r. do 30 kwietnia 2025 r. skorzystać możesz z usługi "Twój e-PIT", w której przygotowana zostanie za Ciebie Twoja deklaracja podatkowa, na podstawie danych z informacji od płatników oraz z ulg i odliczeń wykorzystywanych w latach wcześniejszych oraz na podstawie danych dostępnych organom skarbowym z innych urzędów i instytucji.

Deklaracje PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-39 i PIT-38 składane w okresie 1 stycznia 2025 r. - 15 lutego 2025 r. - uznaje się za złożone w dniu 15 lutego 2025 r. Ma to swoje konsekwencje w zakresie zwrotu podatku - termin na zwrot liczy się bowiem nie wcześniej niż od 15 lutego, a dla deklaracji złożonych po tej dacie - od daty ich faktycznego złożenia. 

W rozliczeniu za 2024 r. dopuszczalne jest korzystanie z ulg podatkowych oraz kwoty wolnej od podatku. Rozliczający się na PIT-36, PIT-37, PIT-28 mają możliwość odliczać:

Dodatkowo podatnicy rozliczający się na PIT-36 i PIT-37 mogą odliczać tzw. kwotę wolną od podatku (w zależności od zarobków wynosi ona do 3600 zł rocznie).
Odliczania ulg podatkowych w 2024 r. pozbawieni są rozliczający się na PIT-38 (poza rozliczaniem straty z lat wcześniejszych), PIT-39, PIT-16A (poza składkami na ubezpieczenie zdrowotne, które mogą odliczać).  

Złożenie deklaracji po terminie spowoduje odpowiedzialność karną skarbową. Mandat karny za opóźnienie w złożeniu deklaracji PIT wyniesie nie mniej niż 430 zł (jedną dziesiątą minimalnego wynagrodzenia w roku 2024, czyli 4300 zł). Zapłata nieterminowo podatku (dopłata wynikająca z zeznania rocznego) nie wpływa od razu na wymierzenie kary skarbowej (karalne jest wyłącznie uporczywe niepłacenie podatku). Nieterminowa zapłata podatku rodzi jednak obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę naliczanych już od dnia następnego po ostatnim dniu, w którym można było podatek zapłacić. W 2023 r. nie trzeba jednak płacić odsetek za zwłokę, jeśli ich łączna wartość nie przekracza 8,70 zł.

Podatek i ile zarobisz "na rękę" przy umowie o pracę, zlecenie i dzieło szybko wyliczysz w kalkulatorze wynagrodzeń / płac zawsze według aktualnych stawek i kosztów PIT.

Każda e-deklaracja musi być podpisana. W związku z ułatwianiem składania podatnikom rocznych zeznań podatkowych, (PIT przez internet) zezwolono na przesyłanie części deklaracji podpisanych danymi autoryzującymi. Takimi deklaracjami są PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39, PIT-28, PIT-16A, PIT-19A, PIT-16

Bezpieczeństwo PIT-37 i innych e-pitów bez e-podpisu

Bezpieczeństwo składanego przez Internet PIT 37, PIT 36, PIT 36L, PIT 38 i PIT 39 zapewniają znane tylko nam informacje:

  • numer NIP (jeśli jest on u podatnika wymagany),
  • imię (pierwsze),
  • nazwisko,
  • numer PESEL (jeśli podatnik posiada ten numer),
  • data urodzenia,
  • kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za poprzedni rok, albo wartość "0" (zero), w przypadku gdy za rok poprzedni nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku.

W przypadku podania błędnych danych, system informatyczny MF odrzuca deklarację, podając kody błędu e-deklaracji.

Po złożeniu PIT-37 i innych e-pitów bez e-podpisu

Po pomyślnym wysłaniu deklaracji uzyskujemy informację, że system Ministerstwa Finansów deklarację przyjął. Fakt ten potwierdzany jest poprzez wygenerowanie UPO – Urzędowego Poświadczenia Odbioru, które staje się dla podatnika dowodem złożenia rocznego zeznania podatkowego i potwierdza datę pomyślnego wysłania PIT-a.
Podatnik powinien przechowywać UPO wraz z wysłaną deklaracją aż do końca okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. W programie e-pity® UPO pobierane jest automatycznie, możesz je także otrzymać na maila podając podczas wysyłki Twój adres e-mail.

Łączne zeznanie podatkowe

Możliwe jest rozliczenie przez internet deklaracji PIT wspólne z małżonkiem. Takiego e-PITa podpisać może jeden małżonek, który wypełnia deklarację. Nie trzeba składać żadnych dodatkowych pełnomocnictw, gdyż złożenie podpisu (podanie danych uwierzytelniających jednego małżonka) uznawane jest automatycznie za zgodę drugiego małżonka na wypełnienie deklaracji wspólnie i podanie danych dotyczących jego przychodów na tej deklaracji. Małżonek składający PIT działa wówczas nie tylko w swoim imieniu, ale również w imieniu drugiego małżonka.  

Ta sama zasada dotyczy osób rozliczających się jako samotnie wychowujące dzieci.

Załączniki do e-PITów

Zeznanie może być składane z załącznikami. W programie e-pity® załączniki wygenerują się automatycznie, na podstawie danych podanych przez korzystającego z aplikacji.

Korekta zeznania

Danymi autoryzującymi podpisać można zarówno zeznanie roczne, jak i korektę tego zeznania rocznego. Drogą elektroniczną można również złożyć korektę deklaracji sprzed kilku lat. Możliwe jest również złożenie korekty e-PITów drogą tradycyjną lub korygowanie druków podatkowych składanych w formie tradycyjnej (papierowej) - poprzez złożenie korekty w formie e-deklaracji.

Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2024-11-15

Spłata nieistniejącego kredytu nie jest spłatą kredytu

Podatnik spłacił kredyt, który zaciągnął na zakup domu, środkami ze sprzedaży innej nieruchomości. Następnie umowa kredytu została unieważniona przez sąd.

2024-11-15

Przekształcenie to nie rozpoczęcie działalności

Spółka. z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie może być uznana za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności.

2024-11-15

Obciążenie nieruchomości obniża wysokość podatku od darowizny

Polecenie darczyńcy o ustanowieniu na jego rzecz nieodpłatnego prawa użytkowania podarowanej nieruchomości zmniejsza wysokość podatku.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: