Nie, nie ma takiego obowiązku. Podatnik tylko raz otrzymuje swój numer identyfikacji podatkowej. W przypadku rejestracji działalności gospodarczej należy natomiast wystąpić o aktualizację danych związanych z tym numerem. Aktualizacji dokonuje Pan na deklaracji NIP 1.
Nie, w takim przypadku składacie Państwo za spółkę NIP 2. Zakładając, że oprócz działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej nie będziecie prowadzić innej działalności gospodarczej, a każdy z Was posiada już numer NIP, jedyne czego musicie dokonać, to zgłoszenie na CEiDG-1. Natomiast z NIP 1 nie skorzystacie, prowadząc działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej.
Rejestracja dla celów podatku od towarów i usług (VAT) jest czymś innym niż złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego NIP 1. Tylko w przypadku, gdy podatnik, rozpoczynając działalność, nie ma prawa korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT lub dobrowolnie dokonuje zgłoszenia jako podatnik VAT czynny lub zwolniony, składa deklarację VAT R. Natomiast nie ma możliwości, by przedsiębiorca, rozpoczynając działalność gospodarczą, nie posiadał nadanego mu numeru NIP lub też nie dokonał jego aktualizacji.
Powyższych czynności dokonuje się właśnie na deklaracji NIP 1.
O prawie do ulgi decyduje związek zakupu z niepełnosprawnością
Wydatki na zakup niektórych urządzeń AGD mogą podlegać odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej jako wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu lub budynku
Darmowa praca na rzecz parafii nie jest darowizną
Nieodpłatny charakter świadczenia nie przesądza o tym, że można je uznać za darowiznę. Aby można było mówić o darowiźnie, musi dojść do uszczuplenia majątku darczyńcy.
Podatek tylko od gruntu pod budynkiem
Gdy przedmiotem darowizny jest grunt, na którym znajduje się część budynku należącego do sąsiada, podatek od darowizn jest naliczany wyłącznie od wartości tego gruntu.