Nie, nie ma takiego obowiązku. Podatnik tylko raz otrzymuje swój numer identyfikacji podatkowej. W przypadku rejestracji działalności gospodarczej należy natomiast wystąpić o aktualizację danych związanych z tym numerem. Aktualizacji dokonuje Pan na deklaracji NIP 1.
Nie, w takim przypadku składacie Państwo za spółkę NIP 2. Zakładając, że oprócz działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej nie będziecie prowadzić innej działalności gospodarczej, a każdy z Was posiada już numer NIP, jedyne czego musicie dokonać, to zgłoszenie na CEiDG-1. Natomiast z NIP 1 nie skorzystacie, prowadząc działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej.
Rejestracja dla celów podatku od towarów i usług (VAT) jest czymś innym niż złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego NIP 1. Tylko w przypadku, gdy podatnik, rozpoczynając działalność, nie ma prawa korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT lub dobrowolnie dokonuje zgłoszenia jako podatnik VAT czynny lub zwolniony, składa deklarację VAT R. Natomiast nie ma możliwości, by przedsiębiorca, rozpoczynając działalność gospodarczą, nie posiadał nadanego mu numeru NIP lub też nie dokonał jego aktualizacji.
Powyższych czynności dokonuje się właśnie na deklaracji NIP 1.
Spłata nieistniejącego kredytu nie jest spłatą kredytu
Podatnik spłacił kredyt, który zaciągnął na zakup domu, środkami ze sprzedaży innej nieruchomości. Następnie umowa kredytu została unieważniona przez sąd.
Przekształcenie to nie rozpoczęcie działalności
Spółka. z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie może być uznana za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności.
Obciążenie nieruchomości obniża wysokość podatku od darowizny
Polecenie darczyńcy o ustanowieniu na jego rzecz nieodpłatnego prawa użytkowania podarowanej nieruchomości zmniejsza wysokość podatku.