ABC podatki

PIT razem, czy osobno?

Zadaniem kalkulatora - PIT z małżonkiem - jest sprawdzenie, czy bardziej opłacalnym jest opodatkowanie się samodzielnie czy też wspólnie z małżonkiem. PIT rozliczyć razem, czy osobno?
Kalkulator porównuje rozliczenie się przez oboje małżonków według skali podatkowej (12%, 32%), a zatem jako wynik otrzymamy różnicę pomiędzy samodzielnym rozliczeniem według skali podatkowej, a wspólnym rozliczeniem według tej skali. W kalkulatorze nie porównuje się natomiast innych niż skala podatkowa zasad opodatkowania, np. metody liniowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator uwzględnia zmiany w stawce podatkowej oraz kwocie wolnej, uldze dla pracowników oraz składce na ubezpieczenie zdrowotne obowiązujące w latach 2022-2025, w tym związane ze zmianami przepisów na podstawie Nowego Ładu Podatkowego - obowiązujące od 1 lipca 2022 r. 

Więcej na temat wspólnego rozliczenia znaleźć można w dziale: wspólne rozliczenie małżonków PIT

Podatnik Małżonek
kwota przychodu brutto
kwota kosztów podatkowych
kwota składek społecznych ZUS (bez zdrowotnego)
kwota ulg odliczanych od dochodu

Rozlicz Twój PIT wspólne z małżonkiem od razu w Programie e-pity 2025.

Masz dochody w drugim progu podatkowym, Twój małżonek ma niskie dochody w PIT za 2024. Sprawdź wysokość podatku PIT w wspólnym rozliczeniu małżonków kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. Wylicz wygodnie Wasz wspólny PIT w Programie e-pity 2024 i płać niższy podatek online.

Jeżeli małżonkowie opodatkowują się samodzielnie, wówczas podatek do zapłaty uzależniony będzie wyłącznie od wysokości ich wynagrodzenia. Zarabiający znaczną kwotę małżonek zmuszony będzie płacić podatek według stopy 32% oraz nie skorzysta z kwoty zmniejszającej podatek.

Jeżeli jedno z małżonków zarabia znacznie mniej lub nie zarabia wcale, dojść może do znaczącej oszczędności przy połączeniu zarobków. Kwota dochodów małżonków zostanie dodana, a następnie podzielona na pół - od tej wartości wyliczany będzie podatek. Obniży to skalę podatkową do niższej dla dochodów obojga małżonków (u obojga zastosowana będzie stopa podatku 12%, a nie 32%) oraz wykorzystana zostanie kwota zmniejszająca podatek (gdyż podzielony na dwoje dochód pozwoli przyjąć, że kwota zarobku na osobę w rodzinie jest znacznie niższa).

Kalkulator porównania dokonuje na kwotach czystego dochodu każdego z małżonków, nie uwzględnia natomiast ulg odliczanych od podatku. Przyjęto założenie, że niezależnie od rozliczenia razem lub osobno będą one odliczane w tej samej kwocie. Wyliczenie odbywa się następująco:

  1. Przychód brutto – koszty, minus składki – ulgi -> dochód - składka zdrowotna.
  2. Od wartości dochodu oblicza się podatek – najpierw osobno dla każdego z małżonków i tak wyliczony podatek sumuje się.
  3. W drugim wariancie dochody dodaje się do siebie i przyjmuje rozliczenie wspólne. Wówczas wspólny dochód po odjęciu składki zdrowotnej dzieli się na dwa i od połowy dochodu oblicza się podatek (w tym stosuje kwotę zmniejszającą), po obliczeniu – mnoży się go razy dwa.
  4. Ostatecznie dochodzi do porównania kwot z pkt 2 i 3 i wskazania, która z metod jest korzystniejsza i o ile dla małżonków.

Więcej na temat wspólnego rozliczenia znaleźć można w dziale: wspólne rozliczenie małżonków PIT

Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2024-12-16

Zwrot wydatków za media nie jest przychodem podatkowym

Przedsiębiorca, który otrzymuje od najemców zwrot wydatków, jakie poniósł za zużyte przez nich media, nie zapłaci ryczałtu od otrzymanych z tego tytułu kwot.

2024-12-16

Skala produkcji decyduje o opodatkowaniu

Właściciel małej przydomowej pasieki nie musi ewidencjonować sprzedaży nieprzetworzonego miodu ani wykazywać uzyskanego w ten sposób dochodu.

2024-12-16

Przedszkole nie jest wyłącznie inkasentem opłat za posiłki

Zapewnienie posiłków stanowi integralną część działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu przedszkola bądź żłobka.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: