Kalkulator B2B - wybierz korzystną formę opodatkowania na 2024 i 2025 rok:
Kalkulator ma za zadanie ustalić jaka jest korzyść z samozatrudnienia (rozpoczęcia samodzielnej działalności gospodarczej) osoby, która do tej pory uzyskiwała wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Odpowiednio porównanie dotyczy opłacalności samozatrudnienia osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej – zlecenie, dzieło.
W przypadku kalkulacji wynagrodzenia otrzymywanego na rękę (czystego zysku) dla samozatrudnionego, kalkulator nie uwzględnia obciążenia dobrowolną składką na ubezpieczenie chorobowe.
NOWOŚĆ - zaliczki PIT i zdrowotne wylicz w programie fillup - 30 dni za darmo!
Prowadzisz działalność gospodarczą opodatkowaną w formie skali podatkowej lub podatku liniowego i samodzielnie wyliczasz wysokość zaliczki PIT oraz składaki na ubezpieczenie zdrowotne, skorzystaj z nowych druków fillup, w których wpisując dwie kwoty (przychody i koszty) wygodnie wyliczysz poprawną wysokość zaliczek i składek oraz możesz je od razu z poziomu programu zapłacić online. Druk uwzględnia wszystkie zmiany wynikające z Nowego Polskiego Ładu 2.0 obowiązującego od 1 lipca 2022 roku:
Zaliczki na podatek oraz składki społeczne i zdrowotne - skala podatkowa dla PIT-36 (dawny PIT-5);
Zaliczki na podatek i składki społeczne i zdrowotne - podatek liniowy dla PIT-36L (dawny PIT-5L).
Do wyboru samozatrudnionego pozostają składki ZUS, naliczane według trzech zasad:
Wynagrodzenia z tytułu umów o prace i cywilnoprawnych uwzględniają ograniczenia składek ZUS – miesięczne i roczne. Kalkulator opiera wyliczenia o składki społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Nie uwzględnia składki na FEP.
Kwoty wypłacane w ramach działalności opierają się o trzy zasady opodatkowania i uwzględniają składki dla przedsiębiorców, koszty uzyskania przychodów faktycznie poniesione (do wskazania przez korzystającego z kalkulatora) oraz stawki podatku właściwe dla danej formy opodatkowania. Kalkulator ma za zadanie wyliczać opłacalność przy założeniu przepisów obowiązujących od 1 lipca 2022 r. i w 2023 r., 2024 r. i 2025 r.
Porównanie dotyczy kwoty uzyskiwanej w ramach działalności gospodarczej netto (z pominięciem podatku VAT). Kwota netto z faktury samozatrudnionego porównywana jest z całkowitym obciążeniem, jakie ponosi przedsiębiorca, zatrudniając dana osobę na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Różnica z obu wartości jest korzyścią zatrudnienia na umowy o pracę lub cywilnoprawne albo wykonywania usług na podstawie samozatrudnienia.
Wystawiaj i wysyłaj darmową e-fakturę z aplikacją firmly
Z aplikacją firmly, możesz szybko i łatwo wystawić oraz wysłać darmową e-fakturę VAT. To idealne oprogramowanie do przygotowywania różnego rodzaju faktur, w tym ustrukturyzowanych. Nasz intuicyjny interfejs ułatwia ich wystawianie, a funkcja automatycznych płatności Autopay dodatkowo upraszcza proces otrzymywania pieniędzy. Niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz, nasza aplikacja mobilna umożliwia ci dostęp do pełnej funkcjonalności wystawiania faktur w firmly.
Wystawiaj darmowe e-faktury VAT w firmly »
Zwrot wydatków za media nie jest przychodem podatkowym
Przedsiębiorca, który otrzymuje od najemców zwrot wydatków, jakie poniósł za zużyte przez nich media, nie zapłaci ryczałtu od otrzymanych z tego tytułu kwot.
Skala produkcji decyduje o opodatkowaniu
Właściciel małej przydomowej pasieki nie musi ewidencjonować sprzedaży nieprzetworzonego miodu ani wykazywać uzyskanego w ten sposób dochodu.
Przedszkole nie jest wyłącznie inkasentem opłat za posiłki
Zapewnienie posiłków stanowi integralną część działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu przedszkola bądź żłobka.