W Sejmie trwają pracę nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o PIT - tzw. PIT kasowy powinien wejść w życie od początku 2025 r. Jeżeli ten projekt stanie się obowiązującym prawem, to przedsiębiorcy prowadzący działalność na niewielką skalę zyskają prawo do rozliczania przychodów dopiero w momencie ich otrzymania. Ma to ich uwolnić od konieczności zapłaty podatku dochodowego przed otrzymaniem należności za sprzedane towary lub świadczone usługi.

Obecnie obowiązującą metodą ustalania przychodów z działalności gospodarczej na potrzeby podatku dochodowego jest metoda memoriałowa. To oznacza, że jako przychody wykazuje się kwoty należne, nawet jeśli jeszcze nie zostały faktycznie otrzymane (u czynnych podatników VAT - kwoty należne pomniejszone o kwotę podatku VAT). W konsekwencji przedsiębiorca musi zapłacić podatek dochodowy nawet od przychodu, którego jeszcze nie otrzymał. Tylko częściową ulgą są przepisy o zatorach płatniczych, pozwalające - z pewnymi wyjątkami - pomniejszyć podstawę obliczenia podatku o wartość wierzytelności, która nie została uregulowana lub zbyta w terminie 90 dni. Memoriałowo ustala się również koszty uzyskania przychodów. W pewnych okolicznościach pozwala to uwzględnić koszty jeszcze przed dokonaniem płatności. Przejście na metodę kasową oznaczałoby odwrócenie sytuacji i przyjęcie zasady, że przychody są rozliczane dopiero w momencie ich otrzymania, zaś koszty - dopiero w momencie ich poniesienia.

Kto będzie mógł skorzystać z kasowego rozliczania PIT

Zgodnie z projektem możliwość rozliczania przychodów metodą kasową otrzymają jedynie najmniejsi przedsiębiorcy. W praktyce oznacza to, że taką możliwość otrzymają wyłącznie do osób fizycznych osiągających przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie (a więc nie w formie spółki), opodatkowane według skali podatkowej, IP BOX, podatkiem liniowym bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Natomiast zatrudnianie pracowników w jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest przeszkodą, by skorzystać z kasowego PIT.

Kolejnym kryterium jest skala prowadzonej działalności. Z kasowego PIT będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku osiągnęli przychody nie przekraczające równowartości 250 tys. euro. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, w 2022 r. to kryterium spełniło około 90% działalności gospodarczych. Kasowy PIT będzie też dostępny dla podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej.

Prawo do stosowania metody kasowej będą mieli wyłącznie przedsiębiorcy prowadzący uproszczoną księgowość. Prowadzenie ksiąg rachunkowych wyklucza możliwość skorzystania z kasowego PIT, nawet jeśli dany podmiot spełnia wszystkie inne kryteria, w tym kryterium wielkości osiąganych przychodów.

Podsumowując, z kasowej metody ustalania przychodów będą mogli skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy łącznie spełniają następujące warunki:

  • prowadzą działalność gospodarczą samodzielnie,
  • rozliczają PIT według skali podatkowej, IP BOX, liniowo bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • ich przychody nie przekraczają równowartości 250 tys. euro rocznie.
  • prowadzą uproszczoną księgowość.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Jak zadeklarować stosowanie kasowego PIT

Stosowanie kasowej metody rozliczania przychodów będzie prawem, a nie obowiązkiem przedsiębiorców prowadzących działalność na niewielką skalę. Dlatego chęć skorzystania z tego rozwiązania będzie należało zgłosić naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20 lutego roku podatkowego, którego dotyczy ta deklaracja. Podjęta w tym trybie decyzja będzie obowiązywała przez cały rok podatkowy i dotyczyła również lat następnych - chyba że przed 20. lutego kolejnego roku podatnik zrezygnuje z kasowej metody rozliczania przychodów w kolejnym roku podatkowym.

W przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w ciągu roku termin wyboru sposobu opodatkowania - w tym kasowej metody rozliczania przychodów - upływa 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności. Także w sytuacji, gdy podatnik zlikwiduje działalność gospodarczą i rozpocznie nową w tym samym roku podatkowym, będzie miał prawo wyboru metody rozliczeń w swojej nowej działalności do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności.

Metoda kasowa, jednak z wyjątkami

Przedsiębiorca decydujący się na kasową metodę rozpoznawania przychodów będzie musiał pamiętać o kilku istotnych ograniczeniach. Otóż metodę kasową będzie można zastosować wyłącznie do transakcji udokumentowanych terminowo wystawionymi fakturami i tylko pod warunkiem, że drugą stroną transakcji będzie inny przedsiębiorca (a nie konsument).

Wykazania przychodu nie można będzie odraczać bezterminowo. Jeżeli od daty wystawienia faktury upłyną dwa lata, podatnik będzie zobowiązany rozpoznać przychód z działalności gospodarczej, nawet jeśli do tego czasu nie otrzymał od kontrahenta zapłaty. Jak przekonują w uzasadnieniu autorzy projektu, dwuletni okres jest wystarczający na dochodzenie roszczeń, a tego typu rozwiązanie zapobiega świadomemu, długoterminowemu odwlekaniu zapłaty. Dodatkowo w przypadku likwidacji działalności gospodarczej przychód musi być wykazany najpóźniej w dacie jej likwidacji, nawet jeżeli od daty wystawienia faktury nie upłynęły jeszcze dwa lata.

Innym rozwiązaniem, jakie znalazło się w projektowanych przepisach w celu zapobiegania nadużyciom, jest wyłączenie z kasowej metody rozliczania przychodów transakcji między podmiotami powiązanymi oraz transakcji z podmiotami z krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

Wybór przedsiębiorcy nie wpłynie na rozliczenia jego kontrahentów

Decyzja przedsiębiorcy o przejściu na kasową metodę rozliczania przychodów nie będzie pociągała za sobą żadnych konsekwencji dla jego kontrahentów ani do niczego nie będzie ich obligowała. Możliwa jest więc np. sytuacja, w której sprzedawca stosujący PIT kasowy rozpozna go dopiero po otrzymaniu zapłaty, natomiast nabywca rozliczy koszt uzyskania przychodu wynikający z tej samej transakcji memoriałowo.

Kasowy PIT od kiedy?

Projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym wprowadzających kasową metodę rozliczania przychodów po pierwszym czytaniu w Sejmie został skierowany do Komisji Finansów Publicznych. Jeżeli projekt zostanie przyjęty bez zmian, to wybór kasowego PIT będzie możliwy od początku roku 2025.

Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2024-09-23

Spółka odliczy koszt zakupu elektronicznych gadżetów reklamowych

Ministerstwo Finansów wprowadziło zerową stawkę VAT dla darowizn związanych z pomocą poszkodowanym w powodzi oraz wydłużyło termin zapłaty podatków przez poszkodowanych.

2024-09-23

Pracownik zapłaci podatek od kursu wygranego od pracodawcy

Świadczenie spełnione za zgodą pracownika, przypisane do konkretnej osoby i przynoszące tej osobie korzyść jest przychodem stanowiącym podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.

2024-09-23

Bony na zakup posiłku nie zawsze zwolnione z ZUS

Jeżeli pracodawca nie kontroluje, w jaki sposób pracownicy wykorzystują bony przeznaczone na zakup posiłku, to wartość tych bonów nie jest zwolniona z ZUS.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: