Jesteś OPP?

Wygeneruj bezpłatną wersję programu e‑pity on-line dedykowaną Twojej OPP i zyskaj więcej pomocy z darmowym pakietem promocyjnym e-pity.

Generuj

Generuj

  • stronę WWW Twojej OPP
  • bannery internetowe
  • ulotkę z KRS Twojej OPP
  • aktywne deklaracje PIT w PDF do edycji i wydruku

Dotrzyj do podatników z darmowym pakietem promocyjnym e-pity i opowiedz im, dlaczego warto wesprzeć 1,5% właśnie Twoją OPP!

Uruchom bieżący monitoring obecności Twojej organizacji na liście OPP uprawnionych do zbiórki 1,5%.

Skorzystaj z narzędzia do weryfikacji statusu VAT kontrahentów Twojej OPP.

1,5% LOKALNIE

Dobro procentuje, gdy przekazujesz 1,5% lokalnie. Sprawdź w bazie OPP, jakie organizacje działają na terenie Twojej gminy i podaruj im swój 1,5%!

1,5% lokalnie

Więcej

Jak przekazać 1,5% na organizację pożytku publicznego

Każdego roku podatnicy mają możliwość przekazywać 1,5% podatku należnego fiskusowi, wykazanego w ich rocznej deklaracji PIT – bezpośrednio na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dla podatnika przekazanie 1,5% nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem, w szczególności wskazany 1,5% nie jest formą darowizny, która później można dopiero odliczyć od dochodu.
Dzięki zaznaczeniu organizacji, na którą na być przekazany 1,5% podatku, kwota ta wędruje z budżetu państwa na rzecz organizacji prowadzącej działalność prospołeczną. A zatem sami faktycznie decydujemy, gdzie, do jakiej organizacji i na jaki cel nasze podatki faktycznie zostaną spożytkowane.

Uwaga! Program e-pity 2024 uwzględnia wszystkie zmiany w PIT 2024.

Nie wiesz jak zmiana kwoty wolnej od podatku w PIT 2024 wpłynie na Twój podatek do zapłaty w 2025 r.? Czy Twój podatek będzie wyższy czy niższy, co z Twoimi ulgami i odliczeniami? Jakie załączniki musisz wypełnić? Czy poprawnie przekażesz 1,5% na OPP?
Wylicz PIT online od razu w Programie e-pity 2024 i przekaż poprawnie 1,5% na dowolnie wybrane OPP »

Kto przekazuje 1,5%

W deklaracji podatkowej wykazuje się podatek należny do zapłaty oraz deklaruje się kwotę do przekazania na rzecz organizacji. Faktycznie 1,5% podatku przekazuje za nas Naczelnik Urzędu Skarbowego w terminie od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie podatkowe. Kwota ta jest pomniejszana o koszty przelewu bankowego. Przekazanie odbywa się na rachunek organizacji pożytku publicznego, który organizacja wskazała w wykazie organizacji.

Ile można przekazać 1,5%?

Maksymalna kwota, jaką podatnik może przekazać wynosi 1,5% podatku. W deklaracji podatkowej można przekazać również kwotę niższą. Jeżeli podatnik składa więcej niż jeden formularz – w każdej składanej deklaracji może przekazać 1,5% podatku wykazanego w tej deklaracji – na rzecz innej organizacji pożytku publicznego.

Złożyć deklarację w terminie, zapłacić cały podatek

Naczelnik przekaże kwotę podatku wyłącznie na rzecz organizacji w przypadku, gdy deklarację podatkową złoży się w terminie. Możliwe jest również przekazanie 1,5% na podstawie korekty deklaracji podatkowej złożonej w terminie. Korekty takiej dokonać można maksymalnie w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. W 2025 r. przekazana będzie jedna kwota - łączna ze wszystkich urzędów skarbowych (organizacja otrzyma jeden zbiorczy przelew środków).
Zatem zeznanie musi być złożone do:

Uwaga - w przypadku PIT-37 i PIT-38 w usłudze Twój e-PIT nawet w braku złożenia deklaracji (milczącej zgody na deklarację PIT przedstawioną przez Ministerstwo Finansów,  termin ten liczy się od powyższej daty).

Korekta musi być złożona:

  • 31 maja 2025 r. – PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38, PIT-39, PIT-28

Aby w takim przypadku podatek został przekazany, musi być zapłacony w całości nie później niż w terminie 2 miesięcy od terminu ostatecznego wynikającego z rocznego rozliczenia podatkowego. Podatek musi być zapłacony w całości do:

  • 30 czerwca 2023 r. – PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38, PIT-28, PIT-39.

Podatnik musi zapłacić cały podatek, który jest podstawą ustalenia kwoty przekazywanej. Ostateczny termin zapłaty tego podatku, by Naczelnik Urzędu Skarbowego przekazał 1,5 % upływa w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego.

A zatem możliwe jest, że podatek zapłaci się po terminie, z odsetkami za zwłokę, a 1,5% nadal zostanie przekazany. Natomiast deklaracja musi być złożona zgodnie z terminem ustawowym (potem można ją korygować).

Co to jest OPP, wykaz organizacji

W zeznaniu za 2024 r. możliwe jest przekazanie 1,5% jedynie organizacjom wskazanym w wykazie OPP. Wpis do wykazu jest elementem koniecznym, by można przekazać na rzecz organizacji 1,5% podatku.

Organizacje mogą uzyskać status "organizacji pożytku publicznego" pod warunkiem, iż działalność prowadzona jest nieprzerwanie przez co najmniej 2 lata.

Organizacji pożytku publicznego przysługuje oprócz 1,5% podatku, zwolnienie od:

  • podatku dochodowego od osób prawnych
  • podatku od nieruchomości
  • podatku od czynności cywilnoprawnych
  • opłaty skarbowej
  • opłat sądowych
    - w odniesieniu do prowadzonej przez nią działalności pożytku publicznego

Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności prowadzi w formie elektronicznej wykaz organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada roku podatkowego, na które podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać 1,5% podatku z zeznań podatkowych składanych za rok podatkowy, i nie później niż dnia 15 grudnia roku podatkowego zamieszcza ten wykaz na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej.

Podatnik przekazać może 1,5% tylko na rzecz tych organizacji, które pojawiły się w wykazie, czyli posiadały status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada oraz podały w wykazie numer rachunku bankowego, na który kwota 1,5% ma być przelana. Organizacja pożytku publicznego jest obowiązana nie później niż do dnia 30 czerwca roku następującego po roku podatkowym podać naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według siedziby tej organizacji numer rachunku bankowego właściwy do przekazania 1,5 % podatku dochodowego od osób fizycznych przez dokonanie zgłoszenia identyfikacyjnego albo zgłoszenia aktualizacyjnego W innym przypadku kwota nie trafi do żadnej organizacji i pozostanie w budżecie państwa (Naczelnik Urzędu Skarbowego odstępuje od przekazania takiej kwoty).

Wykaz w odniesieniu do każdej organizacji pożytku publicznego, zawiera:

  • nazwę
  • siedzibę
  • numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego
  • numer identyfikacji podatkowej, jeżeli został on nadany organizacji oraz wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego

Otrzymane przez organizację pożytku publicznego środki finansowe pochodzące z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych mogą być wykorzystane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego.

Sprawdź wykaz wszystkich Organizacji Pożytku Publicznego uprawnionych do 1,5% za 2024 r. w 2025 roku (wykaz aktualizowany na bieżąco): wyszukiwarka OPP

Numer, kwota... cel

Te trzy elementy mogą być wskazane w rocznej deklaracji podatkowej. Dodatkowo można podać dane podatnika przekazującego kwoty na rzecz organizacji oraz wskazać, że Naczelnik dane te może udostępnić organizacji.

Numer musi być zgodny z jej wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. Wykaz Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności zawiera konieczne nazwy, siedzibę oraz numery organizacji. W deklaracji podatnik wskazuje obecnie jedynie numer KRS organizacji oraz przekazywaną kwotę bez konieczności posługiwania się jej nazwą.

Nie ma konieczności podawania w rocznym zeznaniu podatkowym celu, na jaki jest przeznaczany 1,5% naszego podatku. Taki cel może być jednak wskazany – możliwe jest zatem doprecyzowanie na co dokładnie nasze pieniądze zostaną przekazane.

Naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby organizacji pożytku publicznego, we wrześniu roku następującego po roku podatkowym przekazuje organizacji pożytku publicznego zbiorczą informację o:

  • danych identyfikacyjnych (imię, nazwisko i adres), w tym obojga małżonków, którzy na wniosek podlegają łącznemu opodatkowaniu,
  • wysokości kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji,
  • przeznaczeniu kwoty przez organizację pożytku publicznego (cel szczegółowy)

- jeżeli podatnik w zeznaniu podatkowym lub w korekcie zeznania wyraził zgodę na przekazanie organizacji pożytku publicznego danych lub wskazał cel szczegółowy.

Błędy

Warto być precyzyjnym – podanie błędnego numeru konta lub będnego numeru KRS nie pozwoli na przekazanie 1,5% na rzecz organizacji (dane te mogą podlegać korekcie, jak każda inna pozycja deklaracji rocznej).

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: