PIT/TP składać należy po raz ostatni za 2018 r., a w latach kolejnych - jako korektę poprzednich lat. Począwszy od 2019 r. jednostki powiązane obowiązane są deklarować kwestie powiązań na TP/R, który nie jest składany łącznie z deklaracją podatkową roczną.
O tym, że podatnik zobowiązany jest sporządzić dokumentację cen transferowych, ma obowiązek poinformować na bieżąco, corocznie, organy skarbowe. W tym celu zobowiązany jest przygotować uproszczone sprawozdanie w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi lub będące sprawozdaniem z innych zdarzeń zachodzących pomiędzy podmiotami powiązanymi lub w związku z którymi zapłata należności dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
Oblicz dokładnie Twój PIT w PIT-36 od razu w Programie e-pity 2024.
Nie musisz liczyć podatku w PIT-36 za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie Twój PIT-36 z PIT-TP w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online >>
TP/R składają podatnicy sporządzający lokalną dokumentację cen transferowych oraz transakcje krajowe zwolnione z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji, a także dokonujący wypłaty należności na rzecz podmiotu prowadzącego działalność w raju podatkowym, umowy spółek niebędących osobą prawną gdy suma wkładów przekracza limity kwotowe.
Informację (TP-R) podatnicy będą musieli złożyć za 2024 rok w terminie do końca września 2025 roku.
Przygotować należy dwa rodzaje deklaracji:
Słuchacz kursu to nie uczeń, od umowy należy zapłacić składki
Udział w kwalifikacyjnym kursie zawodowym nie daje statusu ucznia. Umowę zlecenie zawartą przez słuchacza kursu, który nie ukończył 26. roku życia należy więc oskładkować na ogólnych zasadach.
Spłata solidarnie zaciągniętego kredytu nie jest darowizną
Gdy kilku kredytobiorców zaciągnie solidarnie kredyt, spłaty rat dokonywanej przez jednego z nich nie można traktować jako darowizny na rzecz pozostałych kredytobiorców.
Po unieważnieniu kredytu należy zwrócić ulgę odsetkową
Po tym, gdy sąd unieważnił umowę kredytu hipotecznego, bank zwrócił klientom zapłacone przez nich odsetki. Ponieważ kredytobiorcy korzystali z ulgi odsetkowej, muszą ją teraz zwrócić.