ABC podatki

Stanowi informację o wysokości dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub na podstawie decyzji o wsparciu. Dochody wykazywane w informacji pozostają zwolnione z opodatkowania i nie podlegają wykazaniu w PIT rocznym (wykazuje się je wyłącznie w tym załączniku).

Załącznik sporządza się razem z zeznaniami: PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-28.

Załącz PIT/SE do PIT-36/36L lub PIT-28 od razu w Programie e-pity

Nie musisz liczyć podatku w PIT-36 i załącznika PIT/WZ za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. Wylicz wygodnie Twój PIT z PIT/SE w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online >> 

Formularz jest przeznaczony dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz będącymi wspólnikami spółek niebędących osobą prawną, w rozumieniu ustawy, którzy są beneficjentami pomocy. Formularz stosuje się również do wspólników spółek cywilnych.

Wykazuje się w nim: 

  • zwolnione dochody podatników, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 482 i 2020 oraz z 2020 r. poz. 284 i 1086), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie niniejszego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości;
  • zwolnione z opodatkowania dochody podatników, uzyskane z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. poz. 1162, z 2019 r. poz. 1495 oraz z 2020 r. poz. 1086), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości.

Powyższe zwolnienia podatkowe, przysługują podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy lub na terenie określonym w decyzji o wsparciu. 

W razie cofnięcia zezwolenia na działalność w SSE lub uchylenia decyzji o wsparciu podatnik traci prawo do zwolnienia i jest obowiązany do zapłaty podatku. W takim wypadku  podatek płaci się od dochodu wynikającego z cofniętego zezwolenia albo z uchylonej decyzji o wsparciu, w terminie właściwym do rozliczenia zaliczki za pierwszy okres przypadający do wpłaty zaliczki, następujący po miesiącu, w którym wystąpią te okoliczności, a gdy utrata prawa nastąpi w grudniu – w zeznaniu rocznym.

Kwotę podatku należnego do zapłaty stanowi:

  1. podatek niezapłacony od dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej określonej w cofniętym zezwoleniu albo w uchylonej decyzji o wsparciu, lub
  2. kwota w wysokości stanowiącej maksymalną dopuszczalną pomoc publiczną określoną w zezwoleniu lub w tej uchylonej decyzji o wsparciu – jeśli podatnik korzystał z pomocy publicznej udzielonej w formie zwolnienia, w ramach więcej niż jednego zezwolenia lub w ramach więcej niż jednej decyzji o wsparciu albo w ramach zezwolenia lub zezwoleń i decyzji o wsparciu.

W przypadku prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej również poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej określonym w zezwoleniu lub terenem określonym w decyzji o wsparciu, działalność prowadzoną na terenie strefy lub na terenie określonym w decyzji o wsparciu wydziela się organizacyjnie, a wielkość zwolnienia określa się w oparciu o przychody i koszty uzyskania przychodów jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność określoną w zezwoleniu lub w decyzji o wsparciu.

Zwolnienia podatkowego nie stosuje się, jeżeli:

  1. osiągnięcie dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu następuje w związku z zawarciem umowy lub dokonaniem innej czynności prawnej lub wielu powiązanych czynności prawnych, dokonanych przede wszystkim w celu uzyskania zwolnienia od podatku dochodowego, lub
  2. czynności, o których mowa w pkt 1, nie mają rzeczywistego charakteru, lub
  3. podatnik korzystający ze zwolnień podatkowych dokonuje czynności prawnej lub wielu powiązanych czynności prawnych, w tym związanych z działalnością nieobjętą tymi zwolnieniami, których głównym lub jednym z głównych celów jest uniknięcie opodatkowania lub uchylenie się od opodatkowania.

W powyższych trzech przypadkach podatnik traci prawo do zwolnienia podatkowego z dniem dokonania pierwszej z tych czynności.

Przeczytaj: broszurę informacyjną PIT-36, przygotowaną przez Ministerstwo Finansów.
Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2025-03-28

O prawie do ulgi decyduje związek zakupu z niepełnosprawnością

Wydatki na zakup niektórych urządzeń AGD mogą podlegać odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej jako wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu lub budynku

2025-03-28

Darmowa praca na rzecz parafii nie jest darowizną

Nieodpłatny charakter świadczenia nie przesądza o tym, że można je uznać za darowiznę. Aby można było mówić o darowiźnie, musi dojść do uszczuplenia majątku darczyńcy.

2025-03-28

Podatek tylko od gruntu pod budynkiem

Gdy przedmiotem darowizny jest grunt, na którym znajduje się część budynku należącego do sąsiada, podatek od darowizn jest naliczany wyłącznie od wartości tego gruntu.

Wspieramy OPP