Stanowi informację o wysokości dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub na podstawie decyzji o wsparciu. Dochody wykazywane w informacji pozostają zwolnione z opodatkowania i nie podlegają wykazaniu w PIT rocznym (wykazuje się je wyłącznie w tym załączniku).
Załącznik sporządza się razem z zeznaniami: PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-28.
Załącz PIT/SE do PIT-36/36L lub PIT-28 od razu w Programie e-pity
Nie musisz liczyć podatku w PIT-36 i załącznika PIT/WZ za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. Wylicz wygodnie Twój PIT z PIT/SE w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online >>
Formularz jest przeznaczony dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz będącymi wspólnikami spółek niebędących osobą prawną, w rozumieniu ustawy, którzy są beneficjentami pomocy. Formularz stosuje się również do wspólników spółek cywilnych.
Wykazuje się w nim:
Powyższe zwolnienia podatkowe, przysługują podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy lub na terenie określonym w decyzji o wsparciu.
W razie cofnięcia zezwolenia na działalność w SSE lub uchylenia decyzji o wsparciu podatnik traci prawo do zwolnienia i jest obowiązany do zapłaty podatku. W takim wypadku podatek płaci się od dochodu wynikającego z cofniętego zezwolenia albo z uchylonej decyzji o wsparciu, w terminie właściwym do rozliczenia zaliczki za pierwszy okres przypadający do wpłaty zaliczki, następujący po miesiącu, w którym wystąpią te okoliczności, a gdy utrata prawa nastąpi w grudniu – w zeznaniu rocznym.
Kwotę podatku należnego do zapłaty stanowi:
W przypadku prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej również poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej określonym w zezwoleniu lub terenem określonym w decyzji o wsparciu, działalność prowadzoną na terenie strefy lub na terenie określonym w decyzji o wsparciu wydziela się organizacyjnie, a wielkość zwolnienia określa się w oparciu o przychody i koszty uzyskania przychodów jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność określoną w zezwoleniu lub w decyzji o wsparciu.
Zwolnienia podatkowego nie stosuje się, jeżeli:
W powyższych trzech przypadkach podatnik traci prawo do zwolnienia podatkowego z dniem dokonania pierwszej z tych czynności.
Zwrot wydatków za media nie jest przychodem podatkowym
Przedsiębiorca, który otrzymuje od najemców zwrot wydatków, jakie poniósł za zużyte przez nich media, nie zapłaci ryczałtu od otrzymanych z tego tytułu kwot.
Skala produkcji decyduje o opodatkowaniu
Właściciel małej przydomowej pasieki nie musi ewidencjonować sprzedaży nieprzetworzonego miodu ani wykazywać uzyskanego w ten sposób dochodu.
Przedszkole nie jest wyłącznie inkasentem opłat za posiłki
Zapewnienie posiłków stanowi integralną część działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu przedszkola bądź żłobka.