ABC podatki

UWAGA: W zeznaniu za 2023 r. nie korzysta się z PIT/UZ - dane na temat zwrotu niewykorzystnej ulgi na dzieci wprowadzane są do deklaracji PIT bez konieczności dołączania do niej formularza PIT/UZ.

Formularz w rozliczeniu za 2015 r. przeznaczony był dla podatników, którzy w zeznaniu podatkowym PIT-36 korzystali z ulgi na dzieci, o której mowa w art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), a kwota przysługującego odliczenia była wyższa od kwoty odliczonej w zeznaniu.

Jeżeli podatnik nie wnioskuje o zwrot kwoty ulgi na dziecko, bo wykorzystał ją w pełni odliczając w zeznaniu podatkowym – nie musiał składać PIT/UZ.

W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków składało się wspólny PIT/UZ. Jeżeli małżonkowie rozliczają się indywidualnie i każdy z nich korzysta z ulgi, PIT/UZ wypełnia i dołącza do swojego zeznania każdy z małżonków, podając w nim dane identyfikacyjne obojga małżonków.

Więcej informacji na temat PIT/UZ oraz zmian w uldze na dzieci w zeznaniu za 2023 r.>.

Jeśli w latach 2019 - 2021 korygujesz rozliczenie za 2015 rok, to sprawdź, jak w zeznaniu za 2015 r. wykazać ulgę na dzieci w PIT/O oraz wniosek o zwrot PIT/UZ. W roku 2023 r. korekty nie możesz już przedłużyć (rozliczenie z roku 2015 przedawniło się)

W latach 2019 - 2021 nie ma już obowiązku składania załącznika PIT/UZ. Wszystkie dane wskazać można w PIT-36 lub PIT-37.

W rozliczeniu za 2015 r. należało postąpić według poniższej zasady:

  • w załączniku PIT/O do deklaracji PIT-36 wykazać należy nie pełną wartość ulgi na dzieci, lecz jedynie tę część, która podlega odliczeniu od podatku. Suma odliczeń z części C załącznika PIT/O nie może być bowiem wyższa niż kwota podatku do zapłaty w deklaracji PIT-36 . Suma kwot odliczanych od podatku z załącznika PIT/O przenosi się do części I deklaracji PIT-36. Kwoty te przepisuje się z PIT/O zatem również nie mogą być wyższe niż kwota wykazanego w tych deklaracjach podatku.  Pozostałą wartość przysługującej ulgi wykazuje się w poz. 12 i 13 druku PIT/UZ. W pozycjach tych wpisuje się różnicę między pełną wartością przysługującej ulgi a kwotą, która uległa odliczeniu w zeznaniu PIT-36. Osobno należy wpisać kwoty różnicy, które przysługują podatnikowi i osobno – jego małżonkowi. Następnie kwoty wskazane w tych polach porównać należy z wpisanymi w pozycjach 10 i 11 tego druku odliczanymi składkami ZUS.
  • należy wpisać kwotę składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a oraz art. 27b ust. 1 i 2 ustawy, tj. zapłaconych w roku podatkowym i podlegających odliczeniu (wykazanych przez płatnika lub samodzielnie wpłaconych do ZUS, lub zagranicznych systemów ubezpieczeń), pomniejszonych o składki odliczone w PIT-36LPIT-28 lub wykazane jako odliczone w PIT-16A lub PIT-19A. W przypadku obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka, rodziców zastępczych, którzy pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, należy wypełnić zarówno poz. 10 jak i poz. 11. Zasada ta obejmuje również podatnika, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego.
  • łączną dla obu małżonków kwotę różnicy między 12 i 13 a 10 i 11 wpisuje się w poz. 14. Jest to faktyczna wartość niewykorzystanej ulgi, o jaką się wnioskuje się do urzędu, by ten przekazał podatnikowi.
  • w przypadku obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka, rodziców zastępczych, którzy pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, składających odrębne zeznania PIT-36, suma kwot z poz. 14 PIT/UZ każdego z małżonków, nie może przekroczyć sumy kwot z poz. 10 i 11 (kwot składek ZUS i zdrowotnych). Na podstawie art. 72 § 1a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), kwotę obliczoną zgodnie z art. 27f ust. 8-10 ustawy traktuje się na równi z nadpłatą.
  • kwotę z poz. 14 dodaje się do kwoty nadpłaty podatku rocznego – wskazanej w poz. 17 PIT/UZ lub odejmuje od podatku do zapłaty wynikającego z zeznania rocznego PIT-36 – wskazanej w poz. 15. Ostateczną kwotę, która przysługuje podatnikowi wykazuje się w poz. 18 PIT/UZ. 
Przeczytaj: broszurę informacyjną PIT-36, przygotowaną przez Ministerstwo Finansów.
Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2025-03-28

O prawie do ulgi decyduje związek zakupu z niepełnosprawnością

Wydatki na zakup niektórych urządzeń AGD mogą podlegać odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej jako wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu lub budynku

2025-03-28

Darmowa praca na rzecz parafii nie jest darowizną

Nieodpłatny charakter świadczenia nie przesądza o tym, że można je uznać za darowiznę. Aby można było mówić o darowiźnie, musi dojść do uszczuplenia majątku darczyńcy.

2025-03-28

Podatek tylko od gruntu pod budynkiem

Gdy przedmiotem darowizny jest grunt, na którym znajduje się część budynku należącego do sąsiada, podatek od darowizn jest naliczany wyłącznie od wartości tego gruntu.

Wspieramy OPP