Począwszy od 2019 r. obowiązują nowe zasady opłacania zaliczek na podatek dochody przez przedsiębiorców i inne osoby, które samodzielnie odpowiadają za wpłacanie terminowo zaliczek na podatek. Jeszcze w 2018 r. zaliczki miesięczne z działalności gospodarczej, najmu czy dzierżawy rozliczanych na zasadach ogólnych, podatnicy wpłacali w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu (lub odpowiednio przy rozliczeniu kwartalnym - po kwartale) za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego wpłacali w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Jednak nie musieli wpłacać tej zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złożyli zeznanie i dokonali zapłaty podatku w ustalonym dla nich terminie. Zamiast płacić zaliczkę za ostatni okres 2019 r. - można było złożyć wcześniej zeznanie podatkowe i płacić wyłącznie podatek roczny, czyli obniżony np. o straty z poprzednich okresów, ujemny wynik poprzednich miesięcy tego samego roku czy o ujemny stan magazynowy z końca roku.
W latach 2019 - 2023 sytuacja uległa zmianie. Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca obecnie w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego i nie ma znaczenia, czy wcześniej złożył zeznanie podatkowe roczne, czy też rozliczy się po tym terminie. Innymi słowy dotychczasowa metoda optymalizacji rozliczeń podatku została usunięta.
Oblicz dokładnie Twój podatek liniowy PIT-36L od razu w Programie e-pity 2024.
Nie musisz liczyć podatku liniowego (19%) w PIT-36L za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo. Wylicz wygodnie Twój PIT-36L 19% w Programie e-pity 2024 i wyślij e-PIT online >>
Jedną z korzystnych metod na optymalizację, jaka pozostała po zmianie przepisów, jest skorzystanie z remanentu (spisu z natury) na koniec roku. W zależności od wysokości zaliczki na podatek za grudzień oraz stanu remanentowego, spis z natury może obniżyć lub podwyższyć kwotę do zapłaty za grudzień. Może się zatem okazać to dodatkową metodą na niższy podatek. Ministerstwo Finansów wskazało, że podatnik może, ale nie musi uwzględniać sporządzanego na 31 grudnia remanentu przy obliczaniu zaliczki za grudzień, niezależnie od tego, czy zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego o jego sporządzeniu, czy też nie. W efekcie od jego woli zależy jak z remanentem postąpi i czy rozliczy go już 20 stycznia, czy też płacąc podatek na koniec roku. Wystąpią dwie metody optymalizacji:
W sytuacji gdy podatnik posiada remanent dodatni (podwyższy przychód) i wysokie zaliczki – to warto ująć go dopiero w rozliczeniu rocznym i nie wprowadzać do rozliczenia grudnia.
Zwrot wydatków za media nie jest przychodem podatkowym
Przedsiębiorca, który otrzymuje od najemców zwrot wydatków, jakie poniósł za zużyte przez nich media, nie zapłaci ryczałtu od otrzymanych z tego tytułu kwot.
Skala produkcji decyduje o opodatkowaniu
Właściciel małej przydomowej pasieki nie musi ewidencjonować sprzedaży nieprzetworzonego miodu ani wykazywać uzyskanego w ten sposób dochodu.
Przedszkole nie jest wyłącznie inkasentem opłat za posiłki
Zapewnienie posiłków stanowi integralną część działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu przedszkola bądź żłobka.