Księgowość podatnika, który wybierze opodatkowanie 19% stawką podatku, nie różni się znacząco od tych, którą prowadzi się dla rozliczających się na zasadach skali podatkowej.
Podstawową ewidencją, którą prowadzić muszą podatnicy rozliczający się na PIT-36L jest podatkowa księga przychodów i rozchodów (KPiR). Ewidencja stanowi podstawę ustalania zaliczek na podatek w trakcie roku oraz prawidłowego wypełnienia deklaracji PIT-36L na koniec roku.
Oblicz dokładnie Twój PIT-36L od razu w Programie e-pity 2024.
Nie musisz liczyć podatku liniowego w PIT-36L za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo. Wylicz wygodnie Twój PIT-36L 19% w Programie e-pity 2025 i wyślij e-PIT online >>
Na dzień 1 stycznia oraz na ostatni dzień roku podatkowego podatnik powinien wpisać do ewidencji spis z natury, którego różnica pozwoli prawidłowo wyliczyć dochód podatnika. Spis z natury dokonać należy również na dzień likwidacji, na dzień zmiany wartości udziałów oraz zmiany wspólników.
Dochodem wynikającym z KPiR u podatników rozliczających się liniowo jest różnica pomiędzy przychodem, a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
W celu ustalenia dochodu osiągniętego w roku podatkowym należy na oddzielnej stronie księgi:
Niezależnie od rozliczeń rocznych podatnik ma obowiązek podsumowywać poszczególne miesiące i uiszczać zaliczkę na podatek dochodowy za miesiące lub kwartały roku. Podatnik, po wyborze rozliczenia liniowego, w trakcie roku może:
Podsumowanie kwot przychodów i kosztów z KPiR oraz wpłaconych zaliczek stanowi podstawę prawidłowego wypełnienia PIT-36L.
Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnik zobowiązany jest również prowadzić:
Podatnik opodatkowany liniowo zobowiązany jest również prowadzić ewidencje dla celów podatku VAT, w tym:
Dla celów fiskalnych podatnik podatku liniowego zobowiązany jest prowadzić rejestr sprzedaży na podstawie kasy rejestrującej (fiskalnej). Istnieją przypadki, w których kasa nie jest wymagana (np. sprzedaż realizowana wyłącznie na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, sprzedaż do wartości 20.000 zł rocznie).
Zwrot wydatków za media nie jest przychodem podatkowym
Przedsiębiorca, który otrzymuje od najemców zwrot wydatków, jakie poniósł za zużyte przez nich media, nie zapłaci ryczałtu od otrzymanych z tego tytułu kwot.
Skala produkcji decyduje o opodatkowaniu
Właściciel małej przydomowej pasieki nie musi ewidencjonować sprzedaży nieprzetworzonego miodu ani wykazywać uzyskanego w ten sposób dochodu.
Przedszkole nie jest wyłącznie inkasentem opłat za posiłki
Zapewnienie posiłków stanowi integralną część działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu przedszkola bądź żłobka.