ABC podatki

PIT/DS w rocznych rozliczeniach PIT za 2024 rok

Podatnicy ustalający dochód na podstawie prowadzonych ksiąg, informacje o działach specjalnych będą obowiązani wykazywać na nowym druku PIT/DS. Załącznik PIT/DS składać należy zarówno w przypadku, gdy podatnik rozlicza przychody na KPiR, jak i poprzez pełne księgi. Nie należy go natomiast stosować w przypadku, gdy podatnik zdecyduje się rozliczać działy specjalne produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych.

PIT/DS a PIT-6

Podatnicy, którzy dochody z działów specjalnych produkcji rolnych ustalali w 2024 roku na podstawie prowadzonych ksiąg oraz samodzielnie obliczali zaliczki na podatek dochodowy, nie muszą składać deklaracji PIT-6. A zatem od podatnika decyzji zależy, czy rozlicza się:

Oblicz dokładnie Twój PIT/DS do PIT-36L od razu w Programie e-pity 2024.

Nie musisz liczyć podatku w PIT-36L i załącznika PIT/DS za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. 
Wylicz wygodnie Twój PIT-36 z PIT-DS w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online >>

  • Ryczałtem - według norm szacunkowych (określony podatek wymierzany na podstawie określonych norm, wskazanych w ustawie o podatku dochodowym), czy
  • Ustalając dochód i płacąc podatek od dochodu (przychód minus koszty jego uzyskania); w tym przypadku dopuszczalny jest wybór albo skali podatkowej (podatek 12% i 32%) lub podatku liniowego (19%).

Deklarację PIT-6 złożą Ci podatnicy, którzy rozliczają się ryczałtowo (pierwsza z opcji) – deklaracja złożona będzie do 20 stycznia roku podatkowego. PIT-6 jest oświadczeniem co do wielkości produkcji rolnej w danym roku – jest to deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu za dany rok. Składa się ją zatem na początku danego roku.
Natomiast PIT/DS jest załącznikiem do rozliczenia PIT-36 lub PIT-36L.

PIT/DS a rozliczenie małżonków oraz współwłasności

Małżonkowie, bez względu na formę rozliczania zeznania podatkowego (indywidualnie czy wspólnie z małżonkiem) zobowiązani są do złożenia odrębnego załącznika PIT/DS.

Należy pamiętać, że przychody ze współwłasności  określa się proporcjonalnie prawa do udziału w zysku (udziału) oraz łączy się z pozostałymi przychodami. Ta zasada dotyczy również małżonków rozliczających działy specjalne produkcji rolnej. W przypadku małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy mogą być rozliczane proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku i tak wprowadza się je w PIT/DS, chyba że małżonkowie złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich. W tym ostatnim przypadku PIT/DS. złoży wyłącznie małżonek, który rozlicza przychody.

Dane do wypełnienia PIT/DS

Rodzaje produkcji, na które należy powołać się w części B zostały podane w części E druku.
W przypadku gdy części B i C są niewystarczające do podania wszystkich danych dotyczących działów specjalnych produkcji rolnej, należy wypełnić kolejny(e) załącznik(i) PIT/DS.

Przeczytaj: broszurę informacyjną PIT-36L, przygotowaną przez Ministerstwo Finansów.
Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2024-11-15

Spłata nieistniejącego kredytu nie jest spłatą kredytu

Podatnik spłacił kredyt, który zaciągnął na zakup domu, środkami ze sprzedaży innej nieruchomości. Następnie umowa kredytu została unieważniona przez sąd.

2024-11-15

Przekształcenie to nie rozpoczęcie działalności

Spółka. z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie może być uznana za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności.

2024-11-15

Obciążenie nieruchomości obniża wysokość podatku od darowizny

Polecenie darczyńcy o ustanowieniu na jego rzecz nieodpłatnego prawa użytkowania podarowanej nieruchomości zmniejsza wysokość podatku.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: