PIT/IP stanowi załącznik do deklaracji PIT-36 i PIT-36L w związku z przychodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Składany jest w jednym egzemplarzu, niezależnie od ilości praw własności intelektualnej objętych rozliczeniami preferencyjnymi. Pozwala na korzystanie z 5% podatku w stosunku do dochodu z tych praw własności intelektualnej.
Gdyby oboje małżonkowie prowadzili działalność gospodarczą i korzystali z rozliczenia stawką 5% kwalifikowanych praw, to bez względu na sposób rozliczenia rocznego (indywidualnie czy wspólnie z małżonkiem), składają odrębny załącznik PIT/IP.
W załączniku podać należy łączną ilość praw z podziałem na ich rodzaje. W kolejnych pozycjach formularza wskazuje się sumy przychodów, kosztów i dochodów kwalifikowanych. Kwoty te to łączne wartości danych kwot, osiągniętych (poniesionych) w danym roku podatkowym. W efekcie podatnik prowadzić musi osobne ewidencje w trakcie roku, dzieląc te kwoty w stosunku do poszczególnych praw własności intelektualnej, natomiast w rozliczeniu rocznym kwoty wykazywane w poszczególnych ewidencjach należy sumować i łączyć.
Oblicz dokładnie Twój PIT/IP do PIT-36L od razu w Programie e-pity 2024.
Nie musisz liczyć podatku w PIT-36L i załącznika PIT/IP za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie Twój PIT-36L z PIT/IP w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online >>
Podatnicy rozliczający przychody z kwalifikowanych praw własności przemysłowej muszą stosować PIT/IP zarówno gdy korzystają z preferencyjnej stawki 5%, jak i w przypadku, gdy ta stawka nie ma zastosowania (i dochód opodatkowany jest na zasadach ogólnych 19% lub 12/32% podatkiem).
Dodatkowo w przypadku korzystania ze zwolnienia z opłacania zaliczek w trakcie roku i podatku rocznego podatnicy muszą ten fakt wykazać na PIT/IP, PIT/B i PIT/Z (tzw. ulga przewidziana z art. 44 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zgodnie z jej zasadami, podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, są zwolnieni (po zgłoszeniu faktu korzystania z ulgi i spełnieniu szeregu warunków co do wartości przychodu, wykorzystania określonej kategorii środków trwałych i posiadania statusu małego podatnika) z obowiązków zapłaty zaliczek i podatku, z tytułu tej działalności, w roku podatkowym następującym:
Kwoty oraz informacje wykazywane na PIT-IP trafiać będą do załączników:
Kwoty z PIT/IP trafią również do rocznej deklaracji podatkowej PIT-36 lub PIT-36L.
Oprócz powyższych kwot, w PIT/IP wykazać należy dochody zwolnione wynikające z kwalifikowanych praw własności intelektualnej:
Powyższe przychody zwolnione z podatku wykazywane są w części E.
Szczegółowe zasady rozliczeń podatku, wykazywanego w PIT/IP znajdują się w poradniku IP Box - niższa stawka podatek PIT 5% - ulga dla twórców.
Złóż DSF-1 i podpisz tak samo jak roczną deklarację PIT
Deklaracja o wysokości daniny solidarnościowej (DSF-1) składana musi być najpóźniej do końca kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym.
Zniszczyli roboty, sprzedali złom, więc nie muszą zwracać ulgi na robotyzację
Zniszczenia wyeksploatowanych lub niepotrzebnych środków trwałych, przy których podatnik wykorzystał ulgę na robotyzację, nie można traktować jako ich zbycia.
Pracownik sam uwzględni 50% koszty w PIT rocznym wbrew regułom pracodawcy
Jeśli podatnikowi przysługują wyższe koszty uzyskania przychodu niż uwzględnione w informacji PIT-11, to może samodzielnie wykazać je w rocznym zeznaniu podatkowym