ABC podatki

PIT/NZI stanowi załącznik do zeznań PIT-36, PIT-36S, PIT-36L i PIT-36LS
Wypełniają go podatnicy, którzy uwzględnili w Polsce w kosztach uzyskania przychodów prowadzonej działalności wartość rynkową składnika majątku, w tym przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, określoną w państwie członkowskim Unii Europejskiej do celów opodatkowania podatkiem równoważnym do podatku od niezrealizowanych zysków.  Oznacza to, że w przypadku prowadzenia przez podatnika niebędącego polskim rezydentem podatkowym działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez swój zagraniczny zakład wartość poszczególnych składników majątku wchodzących w skład tego zagranicznego zakładu ustala się – dla celów polskiego podatku PIT, w wysokości:

Oblicz dokładnie Twój PIT/NZI do PIT-36L od razu w Programie e-pity 2024.

Nie musisz liczyć podatku w PIT-36L i załącznika PIT/NZI za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. 
Wylicz wygodnie Twój PIT-36L z PIT/NZI w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online >>

  • wartości rynkowej określonej dla celów opodatkowania podatkiem równoważnym do podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków, w państwie miejsca zamieszkania podatnika lub w państwie położenia jego zagranicznego zakładu, chyba że organ podatkowy określi tę wartość w innej wysokości - w przypadku gdy składniki majątku, w tym przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa, są przenoszone z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej; lub
  • przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych tego podatnika, niezaliczonej do kosztów w jakiejkolwiek formie, nie wyższej jednak od wartości rynkowej składnika majątku - jeżeli składnik ten jest przenoszony z państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a państwo to nie określi dla tego składnika majątku wartości rynkowej, albo zwolni z opodatkowania tę wartość, albo jeżeli składnik ten jest przenoszony z terytorium państwa innego niż państwo członkowskie Unii Europejskiej. 

Powyższe zasady ustalania wartości kosztów (albo wartości początkowej składników majątku dla celów ustalenia odpisów amortyzacyjnych) stosuje się odpowiednio do podatnika będącego polskim rezydentem podatkowym, prowadzącego działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który przeniósł na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu wykorzystywania w tej działalności, składnik majątku swojego zagranicznego zakładu, w tym w wyniku likwidacji tego zagranicznego zakładu. 

We wszystkich trzech przypadkach podstawą wyceny jest wartość rynkowa wykazana do rozliczenia podatku za granicą, wskazana w PIT/NZI.

Informację składa się za rok podatkowy, w którym podatnik uwzględnił w kosztach uzyskania przychodów wartość rynkową składnika majątku, określoną przez inne niż Rzeczpospolita Polska państwo członkowskie Unii Europejskiej. Do informacji PIT/NZI podatnik jest obowiązany dołączyć dokument wydany lub potwierdzony przez właściwy organ państwa, o którym mowa w zdaniu pierwszym, o wysokości wartości rynkowej tego składnika. 

Jeśli wycena za granicą nie nastąpiła albo nie dokonał jej organ zagraniczny, podatnik rynkową wartość podaje samodzielnie. W obu przypadkach naczelnik urzędu skarbowego może określić wartość rynkową składnika majątku w innej wysokości niż przyjęta dla celów opodatkowania podatkiem równoważnym do podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków, jeżeli wartość ta jest wyższa od wartości rynkowej.

W przypadku gdy przenoszącym składnik majątku jest spółka niebędąca osobą prawną zasady sporządzania PIT/NZI stosuje się do podatników posiadających prawa do udziału w zyskach takiej spółki. 

Kody krajów wymagane do przygotowania PIT/NZI znaleźć można na stronach Unii Europejskiej https://publications.europa.eu/code/pl/pl-5000600.htm
Szczegółowe zasady rozliczeń podatku, wykazywanego w PIT/PM znajdują się w poradniku EXIT TAX: podatek od wyjścia - podatek od niezrealizowanych zysków.

Przeczytaj: broszurę informacyjną PIT-36L, przygotowaną przez Ministerstwo Finansów.
Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2024-11-15

Spłata nieistniejącego kredytu nie jest spłatą kredytu

Podatnik spłacił kredyt, który zaciągnął na zakup domu, środkami ze sprzedaży innej nieruchomości. Następnie umowa kredytu została unieważniona przez sąd.

2024-11-15

Przekształcenie to nie rozpoczęcie działalności

Spółka. z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie może być uznana za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności.

2024-11-15

Obciążenie nieruchomości obniża wysokość podatku od darowizny

Polecenie darczyńcy o ustanowieniu na jego rzecz nieodpłatnego prawa użytkowania podarowanej nieruchomości zmniejsza wysokość podatku.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: