Załącznik ten składają podmioty uzyskujące w roku podatkowym przychody z zagranicy. Dołącza się go do zeznań PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.
Załącznik składa się odrębnie dla każdego państwa uzyskania dochodu. Jeżeli podatnik uzyskiwał przychody w różnych krajach, do każdego kraju stosuje odrębny druk załącznika (3 kraje obce – 3 załączniki, osobno dla każdego kraju). W każdym z załączników można jednak ująć przychody z różnych źródeł (np. praca, działalność, prawa autorskie), byleby uzyskiwane były w jednym państwie obcym.
Oblicz dokładnie Twój PIT-36L z załącznikiem PIT-ZG od razu w Programie e-pity 2024.
Nie musisz liczyć podatku liniowego w PIT-36L i załącznika PIT/ZG za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo. Wylicz wygodnie Twój PIT-36L 19% w Programie e-pity 2024 i wyślij e-PIT online >>
UWAGA: Jeżeli całość przychodów podlega zwolnieniu z opodatkowania na terytorium Rzeczypospolitej, a Ty nie uzyskałeś w Polsce dodatkowych przychodów - nie masz obowiązku składać deklaracji podatkowej ani załącznika PIT-ZG. Jeżeli jednak na terytorium Rzeczypospolitej uzyskałeś jakiekolwiek przychody podlegające opodatkowaniu – deklarację i załącznik musisz złożyć.
W przypadku PIT-36 L podatnik do przychodów uzyskanych poza granicami polski może zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania zwaną metodą proporcjonalnego odliczenia - dochody osiągnięte za granicą łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.
UWAGA: w przypadku PIT-36L stosowanej przy rozliczeniu działalności z karajów z którymi stosowana jest zasada zwolnienia z progresją - nie musisz deklarować dochodów zagranicznych zwolnionych z opodatkowania w Polsce. Dochody takie nie wpływają bowiem na podwyższenie progu skali podatkowej (zawsze pozostaje ona stała - 19%), a zatem nie będą istotne dla rozliczenia podatku w Rzeczypospolitej.
Poszczególne metody stosowane do poszczególnych źródeł przychodów znajdą swoje odzwierciedlenie w tym, czy faktycznie z tego źródła powstanie jakiś dochód i podatek do zapłacenia w Polsce.
W przypadku metody zwolnienia z progresją dochód zagraniczny może wyłącznie wpłynąć na podwyższenie stawki Twojego podatku płaconego od polskich źródeł przychodów (np. zamieni podatek 12% - na podatek 32%)
W przypadku metody zwolnienia z progresją może się okazać, że faktycznie zapłacimy w części dodatkowo podatek w Polsce, mimo tego, że już raz ten podatek opłaciliśmy za granicą. By wyeliminować ten fakt wprowadzono ulgę abolicyjną, która pozwala od podatku odliczyć różnicę, pomiędzy kwotą uzyskaną z zastosowania metody zwolnienia z progresją a metody proporcjonalnego odliczenia.
Pamiętaj, że ubiegając się o zwrot podatku zapłaconego za granicą automatycznie powinieneś go rozliczyć w Polsce, jeżeli wykazałeś go w deklaracji podatkowej i obniżył on wcześniej Twoje zobowiązanie podatkowe w Rzeczypospolitej. W przypadku uzyskania zwrotu podatku konieczna może okazać się korekta Twojego zeznania podatkowego.
Zwrot wydatków za media nie jest przychodem podatkowym
Przedsiębiorca, który otrzymuje od najemców zwrot wydatków, jakie poniósł za zużyte przez nich media, nie zapłaci ryczałtu od otrzymanych z tego tytułu kwot.
Skala produkcji decyduje o opodatkowaniu
Właściciel małej przydomowej pasieki nie musi ewidencjonować sprzedaży nieprzetworzonego miodu ani wykazywać uzyskanego w ten sposób dochodu.
Przedszkole nie jest wyłącznie inkasentem opłat za posiłki
Zapewnienie posiłków stanowi integralną część działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu przedszkola bądź żłobka.