ABC podatki
 Twój e-Pit
PIT-37 rozliczysz w programie e-pity

Do typowych przypadków należy, że pracodawca stara się część wynagrodzenia pracownika wypłacić na podstawie umowy cywilnoprawnej. Odpowiednia konstrukcja umowy eliminuje obowiązek wypłaty wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Nie jest natomiast w stanie ograniczyć składek ZUS, które z umów cywilnoprawnych zawartych z pracodawcą nalicza się tak samo jak z umowy o pracę.

W deklaracji PIT-37 wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych zawartych z podmiotem, z którym pozostaje się w stosunku pracy, ujmuje się w osobnym wierszu – działalność wykonywana osobiście – o której mowa w art. 13 ustawy (w tym umowy o dzieło i zlecenie). Oprócz tego pracodawca może wypłacać wynagrodzenie z tytułu korzystania lub rozporządzania prawami autorskimi. O ile prawa te nie są związane z umową o pracę, lecz ich przenoszenie (rozporządzanie lub korzystanie z nich) wynika z osobnej umowy, wówczas wynagrodzenia wykazać należy w wierszu - prawa autorskie i inne prawa o których mowa w art. 18 ustawy. W przypadku, gdy rozporządzanie nimi wynika bezpośrednio z umowy o pracę – kwoty wykazuje się w wierszu 1 – wynagrodzenia z umowy o pracę, przy czym wiersz ten podzielony został na dwie części, której część nr 2 służy właśnie tego typu wynagrodzeniom oraz kosztom podatkowym wynikającym z tego typu wynagrodzeń.

Oblicz dokładnie Twój PIT-37 od razu w Programie e-pity 2024.

Nie musisz liczyć podatku w PIT-37 za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. 
Wylicz wygodnie Twój PIT-37 w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online >>

Z tytułu umowy cywilnoprawnej zleceniodawca nie wypłaca wynagrodzenia chorobowego. Wypłaty dotyczyć mogą wyłącznie zasiłku chorobowego. Zasiłki chorobowe powinny trafić w pozycję „inne źródła przychodów”. W efekcie za 2024 r. obowiązkowe będzie ich wykazanie w PIT-11 w części F. 

 Umowa zlecenie a podatek dochodowy PIT >
Umowa o dzieło a podatek dochodowy PIT >

Przeczytaj: broszurę informacyjną PIT-37, przygotowaną przez Ministerstwo Finansów.
Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2025-02-10

Błędnie naliczył składki ZUS, nie muszą korygować informacji podatkowych

Płatnik, który kiedyś źle wyliczył zaliczki na podatek dochodowy, nie musi korygować wystawionych wtedy informacji PIT-11 ani PIT-4R.

2025-02-07

Nie mógł sprzedać akcji, nie odliczy kosztu ich zakupu

Wydatek na zakup akcji można uznać za koszt uzyskania przychodu pod warunkiem uzyskania przychodu z ich zbycia. Gdy akcje zostały wycofane z obrotu giełdowego, straty nie można rozliczyć podatkowo

2025-01-31

Podatek od całej kwoty odszkodowania

Podatniczka musi zapłacić podatek także od rekompensaty związanej ze zwrotem kosztów przy bezumownym korzystaniu z jej lokali przez osoby z prawem do lokalu socjalnego.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: