ABC podatki
 Twój e-Pit

W zeznaniu za 2024 r. nie stosuje się załącznika PIT/UZ. Kwotę niewykorzystanej ulgi na dziecko wykazać należy bezpośrednio w deklaracji PIT-36 lub PIT-37.

W zeznaniu składanym w 2015 (za 2014 r.) formularz przeznaczony był dla podatników, którzy w zeznaniu podatkowym PIT-37 korzystali z ulgi na dzieci, o której mowa w art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), a kwota przysługującego odliczenia była wyższa od kwoty odliczonej w zeznaniu.

Jeżeli podatnik nie wnioskuje o zwrot kwoty ulgi na dziecko, bo wykorzystał ją w pełni odliczając w zeznaniu podatkowym – nie musi składać PIT/UZ.

W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków składało się wspólny PIT/UZ. Jeżeli małżonkowie rozliczali się indywidualnie i każdy z nich korzystał z ulgi, PIT/UZ wypełniali i dołączali do swojego zeznania osobno każdy z małżonków, podając w nim dane identyfikacyjne obojga małżonków.

Obecnie załącznika nie stosuje się. 

Więcej informacji na temat PIT/UZ oraz zmian w uldze na dzieci >.

Jak wykazać ulgę na dzieci w PIT/O oraz wniosek o zwrot PIT/UZ

Obecnie w 2024 r. nie stosuje się już PIT/UZ, by wnioskować o zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci. W roku 2015 (zeznanie za 2014 r.) postępowano z PIT/UZ według następujących zasad:

  • w załączniku PIT/O do deklaracji PIT-37 wykazać należy nie pełną wartość ulgi na dzieci, lecz jedynie tę część, która podlega odliczeniu od podatku. Suma odliczeń z części C załącznika PIT/O nie może być bowiem wyższa niż kwota podatku do zapłaty w deklaracji PIT-37. Suma kwot odliczanych od podatku z załącznika PIT/O przenosi się do części F deklaracji PIT-37. Kwoty te przepisuje się z PIT/O zatem również nie mogą być wyższe niż kwota wykazanego w tych deklaracjach podatku.  Pozostałą wartość przysługującej ulgi wykazuje się w poz. 12 i 13 druku PIT/UZ. W pozycjach tych wpisuje się różnicę między pełną wartością przysługującej ulgi a kwotą, która uległa odliczeniu w zeznaniu PIT-37. Osobno należy wpisać kwoty różnicy, które przysługują podatnikowi i osobno – jego małżonkowi. Następnie kwoty wskazane w tych polach porównać należy z wpisanymi w pozycjach 10 i 11 tego druku odliczanymi składkami ZUS.
  • należy wpisać kwotę składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a oraz art. 27b ust. 1 i 2 ustawy, tj. zapłaconych w roku podatkowym i podlegających odliczeniu (wykazanych przez płatnika lub samodzielnie wpłaconych do ZUS, lub zagranicznych systemów ubezpieczeń), pomniejszonych o składki odliczone w PIT-36LPIT-28 lub wykazane jako odliczone w PIT-16A lub PIT-19A. W przypadku obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka, rodziców zastępczych, którzy pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, należy wypełnić zarówno poz. 10 jak i poz. 11. Zasada ta obejmuje również podatnika, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego.
  • łączną dla obu małżonków kwotę różnicy między 12 i 13 a 10 i 11 wpisuje się w poz. 14. Jest to faktyczna wartość niewykorzystanej ulgi, o jaką się wnioskuje się do urzędu, by ten przekazał podatnikowi.
  • w przypadku obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka, rodziców zastępczych, którzy pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, składających odrębne zeznania PIT-36 albo PIT-37, suma kwot z poz. 14 PIT/UZ każdego z małżonków, nie może przekroczyć sumy kwot z poz. 10 i 11 (kwot składek ZUS i zdrowotnych). Na podstawie art. 72 § 1a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), kwotę obliczoną zgodnie z art. 27f ust. 8-10 ustawy traktuje się na równi z nadpłatą.
  • kwotę z poz. 14 dodaje się do kwoty nadpłaty podatku rocznego – wskazanej w poz. 17 PIT/UZ lub odejmuje od podatku do zapłaty wynikającego z zeznania rocznego PIT-37 – wskazanej w poz. 15. Ostateczną kwotę, która przysługuje podatnikowi wykazuje się w poz. 18 PIT/UZ. 
Przeczytaj: broszurę informacyjną PIT-37, przygotowaną przez Ministerstwo Finansów.
Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2024-11-15

Spłata nieistniejącego kredytu nie jest spłatą kredytu

Podatnik spłacił kredyt, który zaciągnął na zakup domu, środkami ze sprzedaży innej nieruchomości. Następnie umowa kredytu została unieważniona przez sąd.

2024-11-15

Przekształcenie to nie rozpoczęcie działalności

Spółka. z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie może być uznana za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności.

2024-11-15

Obciążenie nieruchomości obniża wysokość podatku od darowizny

Polecenie darczyńcy o ustanowieniu na jego rzecz nieodpłatnego prawa użytkowania podarowanej nieruchomości zmniejsza wysokość podatku.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: