W zeznaniu za 2024 r. nie stosuje się załącznika PIT/UZ. Kwotę niewykorzystanej ulgi na dziecko wykazać należy bezpośrednio w deklaracji PIT-36 lub PIT-37.
W zeznaniu składanym w 2015 (za 2014 r.) formularz przeznaczony był dla podatników, którzy w zeznaniu podatkowym PIT-37 korzystali z ulgi na dzieci, o której mowa w art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), a kwota przysługującego odliczenia była wyższa od kwoty odliczonej w zeznaniu.
Jeżeli podatnik nie wnioskuje o zwrot kwoty ulgi na dziecko, bo wykorzystał ją w pełni odliczając w zeznaniu podatkowym – nie musi składać PIT/UZ.
W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków składało się wspólny PIT/UZ. Jeżeli małżonkowie rozliczali się indywidualnie i każdy z nich korzystał z ulgi, PIT/UZ wypełniali i dołączali do swojego zeznania osobno każdy z małżonków, podając w nim dane identyfikacyjne obojga małżonków.
Obecnie załącznika nie stosuje się.
Więcej informacji na temat PIT/UZ oraz zmian w uldze na dzieci >.
Obecnie w 2024 r. nie stosuje się już PIT/UZ, by wnioskować o zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci. W roku 2015 (zeznanie za 2014 r.) postępowano z PIT/UZ według następujących zasad:
Zwrot wydatków za media nie jest przychodem podatkowym
Przedsiębiorca, który otrzymuje od najemców zwrot wydatków, jakie poniósł za zużyte przez nich media, nie zapłaci ryczałtu od otrzymanych z tego tytułu kwot.
Skala produkcji decyduje o opodatkowaniu
Właściciel małej przydomowej pasieki nie musi ewidencjonować sprzedaży nieprzetworzonego miodu ani wykazywać uzyskanego w ten sposób dochodu.
Przedszkole nie jest wyłącznie inkasentem opłat za posiłki
Zapewnienie posiłków stanowi integralną część działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu przedszkola bądź żłobka.