Załącznik ten składają podmioty uzyskujące w roku podatkowym przychody uzyskiwane za granicą. Dołącza się go do zeznań PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.
Załącznik składa się odrębnie dla każdego państwa uzyskania dochodu. Jeżeli podatnik uzyskiwał przychody w różnych krajach, do każdego kraju stosuje odrębny druk załącznika (3 kraje obce – 3 załączniki, osobno dla każdego kraju). W każdym z załączników można jednak ująć przychody z różnych źródeł (np. praca, działalność, prawa autorskie), byleby uzyskiwanych w jednym państwie obcym.
Załącznik składa się odrębnie, nawet jeżeli rozliczenia dokonuje się wspólnie z małżonkiem.
Oblicz dokładnie Twój PIT-ZG do PIT-38 od razu w Programie e-pity 2025.
Nie musisz liczyć podatku w PIT-38 i załącznika PIT-ZG za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie Twój PIT-38 z PIT/ZG w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online >>
UWAGA: Jeżeli całość przychodów podlega zwolnieniu z opodatkowania na terytorium Rzeczypospolitej, a ty nie uzyskałeś w Polsce dodatkowych przychodów - nie masz obowiązku składać deklaracji podatkowej ani załącznika PIT-ZG. Jeżeli jednak na terytorium Rzeczypospolitej uzyskałeś jakiekolwiek przychody podlegające opodatkowaniu – deklarację i załącznik musisz złożyć.
W przypadku PIT- 38 jeżeli osiągasz dochody kapitałowe, zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączysz i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odliczasz kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą (proporcjonalne odliczenie).
UWAGA: całość dochodów uzyskiwanych za granicą rozliczać należy w Polsce, np. dochód z akcji zagranicznych.
Jeżeli całość dochodów (przychodów) kapitałowych zostanie zwolniona zgodnie z umową międzynarodową z opodatkowania w Rzeczypospolitej – nie ma obowiązku wykazania ich w deklaracji podatkowej i załączniku.
Poszczególne metody stosowane do poszczególnych źródeł przychodów znajdą swoje odzwierciedlenie w tym, czy faktycznie z tego źródła powstanie jakiś dochód i podatek do zapłacenia w Polsce.
W przypadku metody zwolnienia z progresją dochód zagraniczny może wyłącznie wpłynąć na podwyższenie stawki Twojego podatku płaconego od polskich źródeł przychodów (np. spowoduje to podwyższenie podatku z 12% - na podatek według stopy 32%). Ta zasada nie dotyczy przychodów wykazywanych na PIT-38 (obejmuje natomiast przychody rozliczane według zasad ogólnych - skalą podatkową) - na PIT-38 stopa procentowa nie będzie wyższa niż 19%.
W przypadku metody zwolnienia z progresją może się okazać, że faktycznie zapłacimy w części dodatkowo podatek w Polsce, mimo tego, że już raz ten podatek opłaciliśmy za granicą. By wyeliminować ten fakt wprowadzono ulgę abolicyjną, która pozwala od podatku odliczyć różnicę, pomiędzy koniecznością stosowania metody zwolnienia z progresją a metodą proporcjonalnego odliczenia.
Pamiętaj, że ubiegając się o zwrot podatku zapłaconego za granicą automatycznie powinieneś go rozliczyć w Polsce, jeżeli wykazałeś go w deklaracji podatkowej i obniżył on wcześniej Twoje zobowiązanie podatkowe w Rzeczypospolitej. W przypadku uzyskania zwrotu podatku koniczna może okazać się korekta twojego zeznania podatkowego.
Zaliczkę należy opodatkować w momencie wypłaty
Zaliczka na poczet rocznego zysku spółki wypłacona komplementariuszowi jest opodatkowana podatkiem dochodowym na analogicznych zasadach, jak przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - wynika z indywidualnej interpretacji.
Prenumerata i ubezpieczenie na kolejny rok w kosztach podatkowych
Koszty pośrednie przekraczające w całości rok podatkowy, w którym zostały udokumentowane, powinny zostać rozliczone w kosztach podatkowych roku, którego dotyczą - potwierdził Dyrektor KIS.
Oświadczenie PIT-2 jest ważne bezterminowo
Podatnik, który złożył płatnikowi składek oświadczenie PIT-2 nie musi go składać ponownie w kolejnych latach, o ile nie uległy zmianie okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczki - potwierdził Dyrektor KIS.