PIT-39 składać należy, jeżeli w roku podatkowym rozliczasz przychód z odpłatnej sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa do domu mieszkalnego itp.) oraz z zamiany nieruchomości i praw. Opodatkowaniu podlega dochód ze sprzedaży prywatnej nieruchomości w przeciągu 5 lat licząc od końca roku ich nabycia lub wybudowania, w efekcie w deklaracji ujmie się jedynie nieruchomości nabyte lub wybudowane po 31 grudnia 2016 r. PIT-39 wypełnisz zatem, jeśli sprzedajesz nieruchomości lub prawa nabyte (wybudowane) w latach 2018-2024.
Oblicz Twój PIT-39 od razu w Programie e-pity 2024.
Nie musisz liczyć podatku w PIT-39 za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie Twój PIT-39 w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Podatnicy – składają PIT-39 za 2024 rok do 30 kwietnia 2025 roku (wtorek). W roku gdy ostatni dzień kwietnia przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę termin złożenia PIT-39 przypada w następny dzień roboczy.
Do kiedy rozliczyć PIT - kalendarz podatnika
Pamiętaj - w deklaracji za 2024 r. (składanej w 2025 r.) nie musisz rozliczać już kwot otrzymanych (uzyskanych) w 2024 r. z prywatnej sprzedaży nieruchomości lub praw związanych z nieruchomościami, nabytych lub wybudowanych w roku 2018 lub wcześniej. Od końca roku, w którym je nabyto lub wybudowano minęło bowiem ponad 5 lat. Przychodów z nieruchomości nabytych lub wybudowanych do 2018 r. włącznie nie wprowadzasz zatem na żaden PIT, przychody ze sprzedaży nieruchomości z lat 2019 - 2024 wykazuje się na PIT- 39.
Termin 5 lat, po których nie trzeba deklarować sprzedaży liczysz od daty nabycia lub wybudowania nieruchomości (prawa do niej). W związku z tym:
W deklaracji PIT 39 ujawniasz dochód ze zbycia nieruchomości stanowiący różnicę między podstawą opodatkowania a kosztami uzyskania.
Podstawę opodatkowania stanowi przychód (zgodnie z wartością określoną w umowie) po odjęciu od niego kosztów sprzedaży (np. koszty ogłoszeń, opłat sądowych, notarialnych ponoszonych przez sprzedającego w związku z umową sprzedaży). Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.
Koszty uzyskania przychodów stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych poczynione w czasie ich posiadania. W przypadku nieruchomości nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób za koszty uzyskania przychodu uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.
Wysokość nakładów ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.
W deklaracji wykazać musisz kwotę zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu przeznaczenia przychodu uzyskanego ze zbycia tej nieruchomości lub prawa majątkowego nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie na własne cele mieszkaniowe wskazane w ustawie.
Oblicz Twój PIT-39 od razu w Programie e-pity 2024.
Nie musisz liczyć podatku w PIT-39 za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie Twój PIT-39 w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
W deklaracji PIT 39 wykazujesz przychód z tytułu sprzedaży nieruchomości położonych za granicą. Do takich przychodów zastosujesz metodę proporcjonalnego odliczenia – dochody osiągnięte za granicą łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.
UWAGA: w przypadku PIT 39 nie musisz deklarować dochodów zwolnionych z opodatkowania. Dochody takie nie wpływają bowiem na podwyższenie progu skali podatkowej, a zatem nie będą istotne dla rozliczenia podatku w Rzeczpospolitej Polskiej.
W deklaracji ujmujesz dodatkowo (a zatem nie musisz wypełniać dodatkowo innej deklaracji):
Nie korzystasz z deklaracji PIT 39, jeżeli uzyskałeś wynagrodzenie w 2024 r. za zbycie nieruchomości nabytych lub wybudowanych przed 1 stycznia 2019 r.
Deklarację składasz do 30 kwietnia roku podatkowego następującego po roku sprzedaży nieruchomości lub praw (w 2025 r. - do 30 kwietnia 2025 r.). Nie masz obowiązku wpłacania w roku podatkowym zaliczek z tytułu wykazywanego w tej deklaracji podatku.
Nie, deklarację złoży Pan tylko w przypadku nieruchomości nabytych po 31 grudnia 2018 r. W Pana przypadku nie zapłaci Pan podatku. Podatek płaci Pan jedynie przy sprzedaży przez 5 lat, licząc od daty nabycia lub wybudowania nieruchomości.
Nie, należy uznać, że w tym zakresie prowadzi Pan działalność gospodarczą. Uzyskane przychody należy zadeklarować w PIT 36 (zakładam, że nie zadeklarował Pan wcześniej założenia działalności gospodarczej, a zatem nie złoży Pan deklaracji PIT 36L i PIT 28).
W tym przypadku właściwą będzie deklaracja PIT 39. Podatek wyniesie 19% podstawy opodatkowania.
Podstawę opodatkowania stanowi przychód (zgodnie z wartością określoną w umowie) po odjęciu od niego kosztów sprzedaży (np. koszty ogłoszeń, opłat sądowych, notarialnych ponoszonych przez sprzedającego w związku z umową sprzedaży).
Koszty uzyskania przychodów stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych poczynione w czasie ich posiadania. W przypadku nieruchomości nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób za koszty uzyskania przychodu uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.
Tak, o ile tylko wystąpił przychód z zamiany, to deklaruje go Pan na PIT-39. Przychód uwzględnia się u każdej ze stron umowy odrębnie. Przychodem u każdej ze stron umowy przenoszącej własność jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany.
Spłata nieistniejącego kredytu nie jest spłatą kredytu
Podatnik spłacił kredyt, który zaciągnął na zakup domu, środkami ze sprzedaży innej nieruchomości. Następnie umowa kredytu została unieważniona przez sąd.
Przekształcenie to nie rozpoczęcie działalności
Spółka. z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie może być uznana za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności.
Obciążenie nieruchomości obniża wysokość podatku od darowizny
Polecenie darczyńcy o ustanowieniu na jego rzecz nieodpłatnego prawa użytkowania podarowanej nieruchomości zmniejsza wysokość podatku.