Wynagrodzenia uzyskiwane w Irlandii Południowej rozliczane są w Polsce na podobnych zasadach, co w przypadku wynagrodzeń z Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej. Zastosowanie znajduje zasada zwolnienia z progresją. Rozliczenie polskiego podatnika z wynagrodzeń uzyskanych za pracę w Irlandii obejmuje dwie deklaracje:
W przypadku wynagrodzeń rozliczanych w Irlandii podatnik ustalić musi stawkę podatku oraz klasę podatkową, w której się znajduje. Zeznanie podatkowe powinno być przekazane do urzędu najpóźniej do 31 maja roku następującego po roku rozliczenia podatku.
Podatek PIT w Irlandii 2024 |
|||
Stawka podatku |
Kwota dochodu |
Kwota wolna | Uwagi |
20% | Osoba samotnie wychowująca dzieci do 38.300 EUR; małżeństwa – do 45800 EUR; pozostali podatnicy do 36800 EUR; | 1700 EUR; małżeństwa 3,400 EUR |
Szereg ulg podatkowych z górnym łącznym limitem odliczeń |
40% | Powyżej kwot wskazanych dla 20% podatku |
Oblicz dokładnie Twój PIT od dochodów z zagranicy w Programie e-pity 2024.
Nie musisz liczyć podatku w PIT od dochodów z zagranicy za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. Wylicz wygodnie Twój PIT od dochodów z zagranicy w Programie e-pity 2024 i wyślij e-PIT online >>
Zgodnie z zasadami opodatkowania, polski rezydent do dochodów z pracy i stosunków podobnych (np. zlecenie) z Irlandii do 2020 r. (zeznanie za 2019 r.) zastosuje zwolnienie z progresją, a od 2020 r. (zeznanie w 2021 r., 2022 r., 2023 r., 2024 r.) i za lata następne - proporcjonalne odliczenie. W takim przypadku polski fiskus zwolni dochód uzyskany w Irlandii z opodatkowania w Polsce. Oznacza to, że za rok 2024:
Natomiast w 2019 r. i 2020 r.:
Przy stosowaniu tej zasady do dochodu uzyskanego w Polsce zastosować należy szczególną stawkę podatku. W takim przypadku należy postąpić w następujący sposób:
Dochody z zagranicy przelicza się na złotówki przed ujęciem ich w polskiej deklaracji podatkowej. Przeliczenia dokonuje się po średnim kursie NBP z dnia roboczego poprzedzającego bezpośrednio dzień wypłaty wynagrodzenia lub postawienia jej do dyspozycji (np. w kasie u pracodawcy). W deklaracji podatkowej kwot wynagrodzenia nie łączy się z zarobkami polskimi w tych samych polach. Wprowadza się je do rubryk PIT/ZG w części C.1. kolumna B. a następnie w części H deklaracji PIT-36.
Następnie należy wypełnić pozycję: „obliczony podatek - zgodnie z art. 27 ust. 9”.
Pozostałe pozycje deklaracji wypełnia się jak przy standardowej deklaracji podatkowej składanej w Polsce.
W przypadku zwrotów podatku z Irlandii, kwoty zwrotów rozlicza się w roku ich otrzymania. Nie należy natomiast w żaden sposób korygować deklaracji składanej za rok, w którym uzyskiwano rozliczone już zarobki zagraniczne. Przychód wykazać należy zatem w roku, w którym zwrot został otrzymany lub postawiony do dyspozycji podatnika. Zwrot z Irlandii, tak samo jak przychody z tego kraju nie będzie doliczany do przychodów krajowych - może natomiast wpływać na wartość stawki stosowanej do wynagrodzenia krajowego.
Zwrot wydatków za media nie jest przychodem podatkowym
Przedsiębiorca, który otrzymuje od najemców zwrot wydatków, jakie poniósł za zużyte przez nich media, nie zapłaci ryczałtu od otrzymanych z tego tytułu kwot.
Skala produkcji decyduje o opodatkowaniu
Właściciel małej przydomowej pasieki nie musi ewidencjonować sprzedaży nieprzetworzonego miodu ani wykazywać uzyskanego w ten sposób dochodu.
Przedszkole nie jest wyłącznie inkasentem opłat za posiłki
Zapewnienie posiłków stanowi integralną część działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu przedszkola bądź żłobka.