Świadczenia z systemów emerytalnych innych krajów, otrzymywane przez polskich rezydentów podatkowych muszą zostać uwzględnione w trakcie rocznych rozliczeń PIT. Oznacza to, że osoba, która wykazuje całość swoich zarobków przed polskim urzędem skarbowym, powinna pamiętać także o zagranicznych emeryturach i rentach i świadczeniach z zagranicznych systemów socjalnych.
Sytuacja może być różna w zależności od systemu podatkowego (od państwa), z którego wypłata pochodzi. Wypłata może być prowadzona:
Oblicz dokładnie Twój PIT od dochodów z zagranicy w Programie e-pity 2024.
Nie musisz liczyć podatku w PIT od dochodów z zagranicy za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. Wylicz wygodnie Twój PIT od dochodów z zagranicy w Programie e-pity 2024 i wyślij e-PIT online >>
W przypadku przekazania do zagranicznego systemu emerytalnego do wypłaty rachunek polskiego banku, bank ten dokona weryfikacji świadczenia i pobierze w takcie roku zaliczkę na podatek dochodowy według właściwej, krajowej stawki podatkowej. Może to spowodować, że:
Uwaga
Warto ustalić czy bank stosuje zasady z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz jak rozlicza zaliczki na podatek. Pomoże to w wyliczeniu podatku rocznego.
Zasadą będzie, że bank jako płatnik do poboru zaliczki na podatek dochodowy zastosuje stawkę krajową – 12% oraz po uzyskaniu od emeryta - przed pierwszą wypłatą świadczeń w danym roku – oświadczenia PIT-2a - obniży tę zaliczkę o 1/12 kwoty wolnej od podatku – czyli o 300 zł. Stosując stawkę krajową lub stawkę wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, w przypadku metody proporcjonalnego odliczenia bank może odliczyć już na etapie pobierania zaliczki na podatek – kwotę podatku zagranicznego, który pobierany został w kraju powstania świadczenia emerytalnego.
Po złożeniu PIT-2A do banku, postępować będzie on następująco:
PIT-2A złożyć należy przed pierwszą wypłatą należności w roku podatkowym lub przed upływem miesiąca, w którym zaczął osiągać takie dochody. Następne oświadczenie złożyć można w kolejnym roku.
Jeżeli PIT-2A nie zostanie dostarczony – bank stosuje stawki podatkowe bez zastosowania miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek – 300 zł.
Bank może uwzględnić również szczególne zasady poboru zaliczki w przypadku oświadczeń ze strony odbiorcy o rozliczaniu się z podatków łącznie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko - począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone oświadczenie w tej sprawie. Spowoduje to dodatkowe obniżenie stawki podatkowej lub naliczenie wyższej kwoty zmniejszającej podatek. Oświadczenia te są zatem dla podatnika korzystne i należy je przekazywać do banku. Dopuszczalne jest również złożenie oświadczenia o poborze podatku według stawki 32% - wyższej niż podstawowa (decyduje podatnik).
Płatnik rozlicza zaliczki na podatek z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W efekcie może dojść do przypadku, w którym od wypłat nie zostanie w ogóle pobrana zaliczka na podatek (zwolnienie z progresją) lub odliczony zostanie – udokumentowany na wniosek banku – podatek zagraniczny płacony od świadczenia w kraju obcym (proporcjonalne odliczenie).
PIT-11 powinien być wystawiony zarówno do wypłat świadczeń emerytalnych i rentowych z zagranicy, do których zastosowanie znajduje tzw. zasada zwolnienia z progresją, jak i w przypadku zasady proporcjonalnego odliczenia. W obu przypadkach bowiem występują określone konsekwencje wypłat, nawet tych zwolnionych z podatku w Polsce, o ile tylko podatnik – rezydent podatkowy posiada inne źródła przychodów w kraju.
Płatnik nie powinien wystawić informacji PIT-11 tylko w przypadku, gdyby w umowie z krajem wypłaty ustalono zasadę, zgodnie z którą emerytura (świadczenie społeczne) podlega opodatkowaniu jedynie w kraju powstania świadczenia i nie nalicza się od niej podatku w państwie zamieszkania odbiorcy (emeryta) – czyli w kraju wypłaty.
Z końcem roku (do końca lutego roku następującego po roku dokonywanych wypłat) bank wystawi świadczeniobiorcy PIT-11 – informację o wysokości zaliczki na podatek dochodowy. Kwoty interesujące podatnika znajdą się w wierszu nr 4 części E: emerytury - renty zagraniczne. Z tytułu świadczeń emerytalnych nie występują podatkowe koszty uzyskania przychodów, nie nalicza ich ani płatnik, ani podatnik.
Nie ma (od 2017 r.) możliwości, by w miejsce PIT-11 bank przygotował deklarację PIT za podatnika nawet, jeśli wypłata z zagranicy jest jedynym jego źródłem przychodu. Nie można wystąpić do banku o sporządzenie deklaracji podatkowej za podatnika, nie można zatem uzyskać z banku PIT-40A.
Oblicz dokładnie Twój PIT od dochodów z zagranicy w Programie e-pity 2024.
Nie musisz liczyć podatku w PIT od dochodów z zagranicy za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. Wylicz wygodnie Twój PIT od dochodów z zagranicy w Programie e-pity 2024 i wyślij e-PIT online >>
Na podstawie PIT-11 podatnik musi sporządzić roczne rozliczenie podatkowe. Dla prawidłowego przygotowania PIT niezbędne jest ustalenie, czy:
Polska rezydencja podatkowa emeryta lub rencisty zmusza go do rozliczenia w Polsce całości swoich przychodów, również tych, które uzyskuje on za granicą lub zza granicy. Polska rezydencja oznacza, że emeryt:
Jeżeli wypłaty ze świadczenia dokonywane są za granicą, to ich wartość należy samodzielnie ująć w deklaracji podatkowej PIT-36. Dodatkowo samodzielnie w trakcie roku, należy wpłacać zaliczki na podatek dochodowy - w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. Do świadczeń, stosuje się najniższą stawkę podatkową określoną w skali podatkowej (12%). W przypadku, gdyby świadczenia były zwolnione z opodatkowania w Polsce lub gdyby nie były opodatkowane w Polsce na podstawie zapisów umowy międzynarodowej – wówczas zaliczki opłacać nie trzeba.
Uzyskane świadczenia ująć należy w deklaracji PIT-36. Właściwym jest ujęcie ich w jeden z poniższych sposobów:
Zwrot wydatków za media nie jest przychodem podatkowym
Przedsiębiorca, który otrzymuje od najemców zwrot wydatków, jakie poniósł za zużyte przez nich media, nie zapłaci ryczałtu od otrzymanych z tego tytułu kwot.
Skala produkcji decyduje o opodatkowaniu
Właściciel małej przydomowej pasieki nie musi ewidencjonować sprzedaży nieprzetworzonego miodu ani wykazywać uzyskanego w ten sposób dochodu.
Przedszkole nie jest wyłącznie inkasentem opłat za posiłki
Zapewnienie posiłków stanowi integralną część działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu przedszkola bądź żłobka.