PIT-11 otrzymać może nie tylko polski rezydent podatkowy (w tym obywatel Ukrainy, który taką rezydencję podatkową w Polsce nabył np. przez pozostawanie w Polsce przez 183 dni w roku), ale również osoba zatrudniona w Polsce m.in. na podstawie umowy o pracę i to nawet, gdy nie jest polskim rezydentem podatkowym. W przypadku obywateli Ukrainy PIT-11 zastępuje informację IFT-1/IFT-1R.
Nie można dowolnie wybrać tego, czy otrzyma się IFT-1R czy PIT-11. Z umową o pracę zawartą przez obywatela ukrainy związany jest PIT-11, w pozostałych przypadkach - jest to IFT-1R.
Zaletą otrzymania PIT-11 jest możliwość (obowiązek) rozliczenia się przed polskim fiskusem. Zatrudniający (pracodawca, zakład pracy) w trakcie roku pobiera od wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy, które następnie pracownik z Ukrainy musi wykazać w rocznej deklaracji podatkowej i na tej podstawie musi rozliczyć podatek. Dzięki takiej konstrukcji, w przeciwieństwie do IFT-1R, dopuszczalne jest korzystanie z ulg podatkowych, rozliczanie kosztów uzyskania przychodów, a także występować o zwrot na rzecz podatnika nadpłaconego w Polsce podatku.
Oblicz dokładnie Twój PIT od dochodów z Polski w Programie e-pity® 2024
Nie musisz liczyć podatku w PIT od dochodów za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie Twój PIT od dochodów z Polski w Programie e-pity 2024 i wyślij e-PIT online »
Do rozliczenia się z pracodawcą z umowy o pracę służy deklaracja PIT-37. Jeżeli oprócz wynagrodzenia za pracę osoba z Ukrainy zarabiała bez pośrednictwa zlecającego (np. poprzez samodzielną działalność) to należy zamiast PIT-37, złożyć deklarację PIT-36, na której wykazuje się zarówno wynagrodzenia z umowy o pracę, jak i te samodzielnie uzyskiwane zarobki.
Jeżeli obywatel Ukrainy otrzymał oprócz PIT-11 również IFT-1R, to rozliczeniu podatkowemu przed polskim urzędem skarbowym podlegają wyłącznie zarobki wskazane na PIT-11. IFT-1R nie trzeba wykazywać przed polskim urzędem.
Kwoty wykazane na PIT-11 muszą być przeniesione do rocznej deklaracji podatkowej i rozliczone w Polsce. Kwoty wskazane na informacji PIT-11 wykazać należy przed polskim urzędem skarbowym w PIT-37 zgodnie z faktycznym wynagrodzeniem wypłacanym obywatelowi Ukrainy. Oznacza to, że w przypadku błędów na PIT-11 lub gdy PIT-11 mimo obowiązku prawnego –nie została dostarczona – obywatel Ukrainy musi rozliczyć się w Polsce i złożyć przed polskim urzędem skarbowym deklarację PIT. W takim wypadku deklarować należy hipotetyczne kwoty wynagrodzenia.
Zależy to od tego, czy od zatrudniającego otrzymałeś PIT-11, czy IFT-1R. W tym drugim przypadku powinieneś sprawdzić czy jesteś polskim rezydentem podatkowym. Jeśli nim nie jesteś – to rozliczasz się z podatków wyłącznie na Ukrainie.
Dla celów podatkowych, polski rezydent to osoba, która:
Wystarczy spełnić jeden z tych warunków, czyli np. przebywać w Polsce ponad 183 dni w roku, aby zyskać polską rezydencję podatkową.
Natomiast do momentu, w którym nie uzyskuje się polskiej rezydencji podatkowej nie trzeba na PIT-37 wpisywać zarobków uzyskanych w tym samym roku poza granicami RP, w szczególności zarobków ukraińskich. Taki obowiązek występuje od momentu, w którym dochodzi do zmiany rezydencji. Polski rezydent podatkowy, w tym również posiadający obywatelstwo ukraińskie, deklarować musi w polskim PIT całość swoich zarobków, również tych zagranicznych.
Rozliczenie podatkowe przygotowane w Polsce nie zwalnia obywatela Ukrainy od odpowiedniego rozliczenia na Ukrainie. Obowiązuje go zasada rezydencji podatkowej. Może się zdarzyć tak, że podatnik będzie zobowiązany rozliczyć się w Polsce oraz na Ukrainie.
Należy zatem poza rozliczeniem w Polsce skontrolować ukraińskie przepisy podatkowe i sprawdzić czy zgodnie z nimi trzeba rozliczyć się również przed tamtejszym urzędem skarbowym.
Przed rozliczeniem na Ukrainie Polski podatek zapłacony zgodnie z ustawodawstwem Polski, pobrany zgodnie z postanowieniami konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania od obywateli Ukrainy, pobierany bezpośrednio lub przez potrącenie z tytułu tego zysku, dochodu lub majątku podlegającego opodatkowaniu w Polsce, będzie zaliczany na poczet podatku ukraińskiego z tytułu tego zysku, dochodu lub majątku, od których odliczany będzie podatek ukraiński. W efekcie rozliczenie na Ukrainie polskich zarobków nawet jeśli będzie obowiązkowe, nie powinno powodować wyższego obciążenia, niż to, jakie wystąpiło w Polsce (po zadeklarowaniu odpowiednich kwot przed ukraińskim urzędem skarbowym, podatek powinien zostać zmniejszony o naliczony i zapłacony w Polsce).
Unikanie podwójnego opodatkowania nie oznacza, że można rozliczyć się tylko raz – jeśli przepisy zobowiązują do złożenia zeznania podatkowego w Polsce lub w Ukrainie, to należy tego dokonać. W przeciwnym wypadku podatnikowi grozi odpowiedzialność karna.
Natomiast do momentu, w którym nie uzyskuje się polskiej rezydencji podatkowej nie trzeba na PIT-37 wpisywać zarobków uzyskanych w tym samym roku poza granicami RP, w szczególności zarobków ukraińskich. Taki obowiązek występuje od momentu, w którym dochodzi do zmiany rezydencji. Polski rezydent podatkowy, w tym również posiadający obywatelstwo ukraińskie, deklarować musi w polskim PIT całość swoich zarobków, również tych zagranicznych.
Nie wiesz jakie deklaracje musisz wystawić dla obcokrajowców w tym obywateli Ukrainy ?
Czytaj poradnik i przygotuj deklaracje PIT-11 i IFT-1 w Programie e-pity Płatnika
Wydatek na zakup suszarki do prania jest wydatkiem na własne cele mieszkaniowe
Szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił z urzędu indywidualną interpretację z 2022 r., w której podatniczce odmówiono prawa do zaliczenia wydatku na zakup suszarki do odzieży do wydatków na cele mieszkaniowe.
Wartość składki ubezpieczeniowej jest nieodpłatnym świadczeniem.
Pracownik zapłaci podatek od obowiązkowej polisy wykupionej mu przez pracodawcę - zdecydował WSA w Gdańsku, odrzucając skargę na indywidualną interpretację.
Ulga dla młodych nie obejmuje działalności nierejestrowej
Podatnik, który nie ukończył 26. roku życia może skorzystać ze zwolnienia z PIT jedynie przychodów ze ściśle określonych źródeł. Nie ma wśród nich działalności nierejestrowej - potwierdził Dyrektor KIS.