Uwaga: Jesteś w archiwalnej wersji poradników rozliczeń PIT za 2023 rok!

Pobierz aktualny Program e-pity i rozlicz PIT lub korektę za 2023
Pamiętaj przy korekcie - zmień rok podatkowy na 2023 !
Aktualną wersję poradników podatkowych rozliczenia PIT znajdziesz tu

Deklaracja PIT 39: zbycie nieruchomości

PIT-39 składać należało, jeżeli w roku podatkowym rozliczasz przychód z odpłatnej sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa do domu mieszkalnego itp.) oraz z zamiany nieruchomości i praw. Opodatkowaniu podlega dochód ze sprzedaży prywatnej nieruchomości w przeciągu 5 lat licząc od końca roku ich nabycia lub wybudowania, w efekcie w deklaracji ujmie się jedynie nieruchomości nabyte lub wybudowane po 31 grudnia 2016 r. PIT-39 wypełnisz zatem, jeśli sprzedajesz nieruchomości lub prawa nabyte (wybudowane) w latach 2018-2023.

Jeżeli chcesz złożyć korektę PIT za 2023 rok
W prosty i szybki sposób możesz wystawić korektę PIT za 2023 rok w Programie e-pity. Uruchamiając aktualną wersję program zmień rok podatkowy na 2023 (prawy górny róg aplikacji), kliknij kreator i wybierz w sekcji “Zaznacz cel składania zeznania” > korekta zeznania. Wypełnij deklarację według stanu uwzględniającego Twój stan faktyczny na moment składania korekty, jeżeli wypełniałeś deklarację PIT pierwotną w Programie e-pity popraw tylko pozycje, które korygujesz, usuń lub dopisz nowe.
Pobierz lub uruchom online. Program e-pity i skoryguj Twój PIT za 2023 - zmieniając rok podatkowy na 2023 »

PIT-39 do kiedy - termin rozliczenia

Podatnicy – składali PIT-39 za 2023 rok do 30 kwietnia 2024 roku (wtorek). W roku gdy ostatni dzień kwietnia przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę termin złożenia PIT-39 przypada w następny dzień roboczy.

Do kiedy rozliczyć PIT - kalendarz podatnika

Pamiętaj - w deklaracji za 2023 r. (składanej w 2024 r.) nie musiałeś rozliczać już kwot otrzymanych (uzyskanych) w 2023 r. z prywatnej sprzedaży nieruchomości lub praw związanych z nieruchomościami, nabytych lub wybudowanych w roku 2017 lub wcześniej r. Od końca roku, w którym je nabyto lub wybudowano minęło bowiem ponad 5 lat. Przychodów z nieruchomości nabytych lub wybudowanych do 2017 r. włącznie nie wprowadzasz zatem na żaden PIT, przychody ze sprzedaży nieruchomości z lat 2018 - 2023 wykazuje się na PIT- 39.

Termin 5 lat, po których nie trzeba deklarować sprzedaży liczysz od daty nabycia lub wybudowania nieruchomości (prawa do niej). W związku z tym:

  • możesz ten termin stosować i nie płacić podatku od zbycia z tytułu odpłatnej transakcji zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych okres liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę (a więc decydujący jest termin nabycamajątku przez przekazującego spadek, a nie data otwarcia spadku),
  • w przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych okres liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.

W deklaracji PIT 39 ujawniasz dochód ze zbycia nieruchomości stanowiący różnicę między podstawą opodatkowania a kosztami uzyskania.

Podstawa opodatkowania przy zbyciu

Podstawę opodatkowania stanowi przychód (zgodnie z wartością określoną w umowie) po odjęciu od niego kosztów sprzedaży (np. koszty ogłoszeń, opłat sądowych, notarialnych ponoszonych przez sprzedającego w związku z umową sprzedaży). Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Koszty uzyskania przychodów

Koszty uzyskania przychodów stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych poczynione w czasie ich posiadania. W przypadku nieruchomości nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób za koszty uzyskania przychodu uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Dokumentacja

Wysokość nakładów ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Zwolnienia

W deklaracji wykazać musisz kwotę zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu przeznaczenia przychodu uzyskanego ze zbycia tej nieruchomości lub prawa majątkowego nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie na własne cele mieszkaniowe wskazane w ustawie.

Jeżeli chcesz złożyć korektę PIT za 2023 rok
W prosty i szybki sposób możesz wystawić korektę PIT za 2023 rok w Programie e-pity. Uruchamiając aktualną wersję program zmień rok podatkowy na 2023 (prawy górny róg aplikacji), kliknij kreator i wybierz w sekcji “Zaznacz cel składania zeznania” > korekta zeznania. Wypełnij deklarację według stanu uwzględniającego Twój stan faktyczny na moment składania korekty, jeżeli wypełniałeś deklarację PIT pierwotną w Programie e-pity popraw tylko pozycje, które korygujesz, usuń lub dopisz nowe.
Pobierz lub uruchom online. Program e-pity i skoryguj Twój PIT za 2023 - zmieniając rok podatkowy na 2023 »

Przychody z zagranicy

W deklaracji PIT 39 wykazujesz przychód z tytułu sprzedaży nieruchomości położonych za granicą. Do takich przychodów zastosujesz metodę proporcjonalnego odliczenia – dochody osiągnięte za granicą łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

UWAGA: w przypadku PIT 39 nie musisz deklarować dochodów zwolnionych z opodatkowania. Dochody takie nie wpływają bowiem na podwyższenie progu skali podatkowej, a zatem nie będą istotne dla rozliczenia podatku w Rzeczpospolitej Polskiej.

W deklaracji ujmujesz dodatkowo (a zatem nie musisz wypełniać dodatkowo innej deklaracji):

  • niepobrany przez płatnika podatek ryczałtowy z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (dochodów) uzyskanych poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej (z tytułu odsetek od pożyczek z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, odsetek i dyskonta od papierów wartościowych, odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych).

Terminy

Nie korzystasz z deklaracji PIT 39, jeżeli uzyskałeś wynagrodzenie w 2023 r. za zbycie nieruchomości nabytych lub wybudowanych przed 1 stycznia 2018 r.

Deklarację składasz do 30 kwietnia roku podatkowego następującego po roku sprzedaży nieruchomości lub praw (w 2024 r. - do 30 kwietnia 2024 r.). Nie masz obowiązku wpłacania w roku podatkowym zaliczek z tytułu wykazywanego w tej deklaracji podatku.

Przeczytaj: Broszurę PIT-39, informacyjną przygotowaną przez Ministerstwo Finansów.
Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2025-01-14

Wydatek na zakup suszarki do prania jest wydatkiem na własne cele mieszkaniowe

Szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił z urzędu indywidualną interpretację z 2022 r., w której podatniczce odmówiono prawa do zaliczenia wydatku na zakup suszarki do odzieży do wydatków na cele mieszkaniowe.

2025-01-14

Wartość składki ubezpieczeniowej jest nieodpłatnym świadczeniem.

Pracownik zapłaci podatek od obowiązkowej polisy wykupionej mu przez pracodawcę - zdecydował WSA w Gdańsku, odrzucając skargę na indywidualną interpretację.

2025-01-14

Ulga dla młodych nie obejmuje działalności nierejestrowej

Podatnik, który nie ukończył 26. roku życia może skorzystać ze zwolnienia z PIT jedynie przychodów ze ściśle określonych źródeł. Nie ma wśród nich działalności nierejestrowej - potwierdził Dyrektor KIS.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: