Podatek minimalny to podatek nakładany na przedsiębiorców wykazujących straty podatkowe lub bardzo niskie dochody. Podatek od spółek będących polskimi rezydentami podatkowymi oraz od podatkowych grup kapitałowych, które w roku podatkowym: 1) poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo 2) osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 1% wynosi 10% podstawy jego ustalenia i nazywa się go podatkiem minimalnym. Podatek ten dotyczy wyłącznie podmiotów rozliczających CIT - podatek dochodowy od osób prawnych. Podatnicy składający deklarację PIT nie powinni w 2025 r. opłacać tzw. podatku minimalnego. W deklaracji PIT nie należy wykazywać podatku minimalnego.
Najlepszy sposób na PIT 2024 - Program e-pity 2025 uwzględnia wszystkie zmiany.
Nie wiesz jak zmiana kwoty wolnej od podatku w PIT 2024 wpłynie na Twój podatek do zapłaty w 2025 r.?
Czy Twój podatek będzie wyższy czy niższy, co z Twoimi ulgami i odliczeniami?
Jakie załączniki musisz wypełnić? Wylicz PIT od razu w Programie e-pity 2024, który uwzględnia wszystkie zmiany w rozliczeniach PIT 2025 >>
W sytuacji, gdy podatnik PIT wykazuje stratę podatkową lub niski dochód, powinien składać swoje zeznanie podatkowe. Niski dochód podatkowy jest możliwym źródłem ograniczenia go do zera, natomiast strata może stać się podstawą do jej odliczenia w przyszłych okresach rozliczeniowych (w kolejnych miesiącach lub latach podatkowych).
czytaj więcej - strata podatkowa
W przypadku podatników CIT, podatek minimalny korzysta z szeregu preferencji podatkowych. Podatnicy są obowiązani wpłacić go w terminie wpłaty podatku CIT (do końca 3 miesiąca po zakończonym roku podatkowym), przy czym kwotę minimalnego podatku dochodowego podlegającą wpłacie pomniejsza się o należny za ten sam rok podatkowy podatek obliczony na zasadach ogólnych. Natomiast kwotę zapłaconego za dany rok podatkowy minimalnego podatku dochodowego odlicza się od podatku obliczonego na tych zasadach w latach kolejnych. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu CIT za kolejno następujące po sobie 3 lata podatkowe następujące bezpośrednio po roku, za który podatnik wpłacił minimalny podatek dochodowy.
Zwrot wydatków za media nie jest przychodem podatkowym
Przedsiębiorca, który otrzymuje od najemców zwrot wydatków, jakie poniósł za zużyte przez nich media, nie zapłaci ryczałtu od otrzymanych z tego tytułu kwot.
Skala produkcji decyduje o opodatkowaniu
Właściciel małej przydomowej pasieki nie musi ewidencjonować sprzedaży nieprzetworzonego miodu ani wykazywać uzyskanego w ten sposób dochodu.
Przedszkole nie jest wyłącznie inkasentem opłat za posiłki
Zapewnienie posiłków stanowi integralną część działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu przedszkola bądź żłobka.