ABC podatki

O czym należy pamiętać, gdy dotychczasowy pracownik zakłada działalność gospodarczą i rozwiązuje z dotychczasowym pracodawcą umowę o pracę, by w to miejsce nawiązać z byłym już pracodawcą umowę o współpracę na zasadach B2B w celu świadczenia usług tożsamych z czynnościami wykonywanymi uprzednio w ramach obowiązków pracowniczych? Uwagę zwrócić trzeba w szczególności na przepisy ograniczające takiej osobie swobodę korzystania z uprawnień przysługujących przedsiębiorcom na gruncie prawa podatkowego oraz prawa ubezpieczeń społecznych. Regulacje te znajdują zastosowanie nie tylko przy całkowitej rezygnacji z etatu na rzecz współpracy z byłym pracodawcą, ale również w sytuacji nawiązania jej z obecnym pracodawcą niejako obok umowy o pracę.

Pojęcie pracodawcy rozumiane jest ściśle, a więc dotyczy wyłącznie stosunku pracy lub ewentualnie spółdzielczego stosunku pracy. Tym samym nie obejmuje ono wykonywania czynności na podstawie umów cywilnoprawnych takich, jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło. Ponadto pracodawcę należy identyfikować przez pryzmat podlegania polskiemu ustawodawstwu. Jeśli zatem obywatel polski zatrudniony jest na umowę o pracę w firmie zagranicznej, a następnie zakłada działalność gospodarczą w Polsce, by świadczyć usługi B2B na rzecz tego zagranicznego podmiotu, to jego dotychczasowy zagraniczny pracodawca nie będzie uznawany za jego byłego pracodawcę w świetle prawa polskiego.

Nowo wykonywane czynności odpowiadają dotychczasowym, gdy pokrywają się z nimi w pełni. Zaledwie częściowa zbieżność pozwala na przyjęcie, iż taka tożsamość nie zachodzi. Przykłady takich sytuacji pojawiają się w zawodzie lekarza i prawnika. Lekarz może być najpierw zatrudniony w klinice na podstawie umowy o pracę na stanowisku młodszego asystenta - rezydenta, a następnie - po założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej - nawiązuje z tym samym szpitalem kontrakt, wykonując czynności starszego asystenta - jako lekarz specjalista. Podobnie aplikant adwokacki lub radcowski może w pierwszej kolejności być pracownikiem kancelarii, a następnie jako adwokat lub radca prawny nawiązać z tą samą kancelarią umowę o współpracę jako indywidualny przedsiębiorca. Kluczowy w obu przypadkach jest fakt, że wraz ze zmianą uprawnień zawodowych następuje zmiana wykonywanych przez te osoby czynności, stąd zachodzi jedynie częściowa zbieżność świadczonych usług z wcześniej wykonywaną pracą (np. pismo Dyrektora KIS z dnia 23 lutego 2024 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.150.2024.1.MW, pismo Dyrektora KIS z dnia 13 czerwca 2024 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.346.2024.2.BS, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 28 lipca 2020 r., I SA/Bd 181/20, uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10 kwietnia 2013 r., II UZP 2/13 oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 lutego 2013 r., II UK 184/12).

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Rozpoczynając wykonywanie działalności gospodarczej przedsiębiorca teoretycznie staje przed wyborem formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ma do wyboru:

Jednak w praktyce wybór podatku liniowego i ryczałtu w przypadku świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy jest czasowo ograniczony. Jeśli bowiem przedsiębiorca, który wybrał:

sposób opodatkowania podatkiem liniowym

opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną 

prowadząc działalność samodzielnie lub w formie spółki uzyska z tej działalności

przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy

przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy

to podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

to podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Podsumowując, w roku rozpoczęcia działalności na rzecz byłego pracodawcy nieuniknione jest rozliczenie z podatku PIT na zasadach ogólnych, ale już w roku następnym można skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym, natomiast od kolejnego roku przejść ewentualnie na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zarejestrowanie po raz pierwszy działalności gospodarczej w CEIDG otwiera teoretyczną możliwość skorzystania z ulg w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne, a mianowicie: Ulgi na start, Małego ZUSu i Małego ZUSu plus. Jednakże jednym z warunków przysługiwania tych ulg jest niewykonywanie działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowało się na etacie i wykonywało czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności.

Istotne jest jednak, że powyższych ulg nie traci się raz na zawsze, ale pod warunkiem zmiany okoliczności i spełnienia wszystkich wymagań można je wykorzystać do końca ustawowo przewidzianego czasu, a więc w przypadku:

Ulgi na start

w ciągu pierwszych 6 miesięcy

Małego ZUSu

w ciągu pierwszych 24 miesięcy

Małego ZUSu Plus

przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Do okresu tego wlicza się czas korzystania z Małego ZUSu

W ten sposób przykładowo wykonywanie działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego pracowało się w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym, wykonując czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności, stoi wprawdzie na przeszkodzie skorzystaniu z Ulgi na start, ale jeśli zrezygnowało się z tej współpracy np. po 3 miesiącach, to przez pozostałe 3 miesiące preferencja będzie obowiązywać. Podobnie rzecz ma się z tzw. Małym ZUSem, czyli obniżoną wysokością składek na ubezpieczenia społeczne. Jeśli przejdziemy z byłym pracodawcą na model współpracy B2B, to obowiązuje nas tzw. Duży ZUS, ale o ile przed upływem dwóch lat zrezygnujemy z tej współpracy, to do wykorzystania pozostaje jeszcze ulga w postaci Małego ZUSu.

Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy mogą wskazać jeden miesiąc kalendarzowy w roku, w którym korzystać będą ze zwolnienia z obowiązku opłacenia należnych składek z tytułu ich własnego obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego. Jednym z warunków tego zwolnienia jest to, aby przedsiębiorca jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Mikołaj Gendaszyk

autor: Mikołaj Gendaszyk

Radca prawny wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu (nr wpisu PZ-3264). Ukończył Stacjonarne Studium Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

więcej
Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2024-11-15

Spłata nieistniejącego kredytu nie jest spłatą kredytu

Podatnik spłacił kredyt, który zaciągnął na zakup domu, środkami ze sprzedaży innej nieruchomości. Następnie umowa kredytu została unieważniona przez sąd.

2024-11-15

Przekształcenie to nie rozpoczęcie działalności

Spółka. z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie może być uznana za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności.

2024-11-15

Obciążenie nieruchomości obniża wysokość podatku od darowizny

Polecenie darczyńcy o ustanowieniu na jego rzecz nieodpłatnego prawa użytkowania podarowanej nieruchomości zmniejsza wysokość podatku.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: