Przychody czerpane z praw z posiadania (wytworzenia samodzielnie albo ulepszenia lub rozwinięcia praw nabytych) określonych praw mogą być opodatkowane 5% stawką podatku PIT. Podstawą do jej ustalenia jest dochód (w sytuacji niestosowania tej metody rozliczenia podatnik musi płacić 12, 19, 32 % podatek od dochodu). Prawami, z których przychód podlega tej preferencyjnej stawce są:
Oblicz dokładnie Twój PIT z działalności od razu w Programie e-pity 2025.
Nie musisz liczyć podatku w PIT z działalności gospodarczej ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie Twój PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT 2025 online
Samo nabycie praw intelektualnych nie daje możliwości preferencyjnego opodatkowania przychodów generowanych przez takie prawo. Konieczne jest:
Preferencyjną 5% stawkę podatkową podatnik może zastosować wobec dochodu osiągniętego za granicą, o ile dochody te mogą być dochodami z kwalifikowanych IP w rozumieniu przepisów o IP Box oraz podlegają faktycznemu opodatkowaniu w Polsce. Jeżeli dochód osiągany jest za granicą za pomocą stałego zakładu, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje jako metodę zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu metodę wyłączenia, dochód uzyskany za pomocą tego zakładu nie podlega opodatkowaniu w Polsce. W takim przypadku nie jest możliwe skorzystanie z preferencji IP Box.
Jak ustalić wysokość podatku dla twórców IP Box?
Podatek ustala się według wzoru: 5% x Podstawa opodatkowania. Podstawa opodatkowania to iloczyn dochodu rocznego z w/w prawa własności intelektualnej i wskaźnika stworzonego z kwot ponoszonych wydatków – tj. kosztów działalności.
Dochód oblicza się jako nadwyżkę przychodów nad kosztami – przy czym jako koszty nie są traktowane wydatki nieposiadające związku z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (koszty należy podzielić na bezpośrednio związane z IP BOX - wówczas trafiają do ustalenia wartości powyżej opisanego wskaźnika oraz jednocześnie obniżają przychód, koszty pośrednio związane z IP BOX - które jedynie obniżają przychód z IP BOX oraz koszty nie związane z IP BOX, które będą obniżały przychód iny niż pochodzący z IP BOX, jeśli taki u podatnika wystąpi).
Jeśli wystąpiłaby nadwyżka kosztów nad przychodami, czyli strata podatkowa, wówczas jej wygenerowanie uprawnia do obniżenia dochodu związanego z tym samym kwalifikowanym prawem własności intelektualnej lub tym samym rodzajem produktu lub usługi o wysokość owej straty w najbliższych kolejno następujących po sobie 5 latach podatkowych; nie występuje tu ograniczenie jakie ma miejsce w przypadku normalnego rozliczenia straty, tzn. że nie odlicza się więcej niż 50% rocznie. W efekcie cała strata może być płynnie odliczana w całości w kolejnych latach.
Wskaźnik, przez który mnoży się dochód ustala się według zasady: (Koszt bezpośredniej działalności badawczo – rozwojowej związanej z w/w prawem + koszt nabycia wyników zewnętrznych prac badawczo-rozwojowych związanych z w/w prawem od podmiotu niepowiązanego) x 1,3 / sumę powyższych kosztów własnych i obcych oraz kosztów nabycia w/w wyników od podmiotu powiązanego oraz kosztów nabycia samego prawa własności intelektualnej. Przy tym jeśli wskaźnik ten wyjdzie wyższy niż 1 przyjmuje się, że wynosi on 1. Dodać też należy, że jako koszty nie są traktowane wydatki nieposiadające bezpośredniego związku z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej; w szczególności nie są nimi odsetki, opłaty finansowe oraz koszty związane z posiadaniem czy obsługą nieruchomości.
Jeżeli którejś grupy kosztów nie ponosi się – podmiot ustala je jako zero.
Przykład
Podmiot zajmujący się sprzedażą usług turystycznych nabył od podmiotu niepowiązanego autorskie prawa własności do aplikacji do wyświetlania ofert w internecie. W ramach prac zewnętrznych ulepszył ją zlecając firmie z branży IT dopisanie kodu i stworzenie aplikacji do wyświetlania ofert turystycznych. Następnie mocą własnych pracowników – programistów wprowadził do aplikacji oferty własne i na bieżąco aplikację uaktualniał. Żaden z podmiotów nie jest powiązany. Podmiot po stworzeniu aplikacji zamiast sprzedawać własne usługi zdecydował się aplikację licencjonować innym biurom podróży.
Koszty i przychody przedstawiają się następująco:
Przychód w 2022 r. z licencji: 2.000.000 zł
Koszty nabycia własnościowych praw autorskich: 300.000 zł
Koszty prac zewnętrznych badawczo – rozwojowych: 400.000 zł
Koszty wynagrodzeń i prac wewnątrz zespołu (bezpośrednia działalność badawczo – rozwojowa): 500.000 zł
Dochód roczny: 800.000 zł.
Podatek wynosi: 5% x [800.000 x [400.000 + 500.000] x 1,3 / 400.000 + 500.000 + 300.000] =
5% x [800.000 x 0,975] = 5% x 780.000 = 39.000 zł
Gdyby rozliczyć ten sam podatek według 19% stawki liniowej podatek wyniósłby:
2.000.000 – 1.200.000 = 800.000 x 19% = 152.000 zł
W przypadku podatku według skali podatek wyniósłby znacznie więcej (zastosowany byłby drugi próg skali podatkowej
14539,76 + 714.472 x 32% = 243.171 zł
Ustalając dochód roczny kwalifikowany, ustalić należy najpierw dochód z praw (przychód minus koszty tak samo, jak robi się to w działalności gospodarczej). Dochody te ustala się łącznie dla następujących rodzajów grup przychodów – w odniesieniu do każdego z praw, jakie podatnik chce rozliczać obniżoną stawką:
Uwaga
Należy osobno rozliczać każdy rodzaj prawa – nie można łączyć dochodu z jednego z nich ze stratą z innego. Temu właśnie służy wyodrębnienie ich w prowadzonej ewidencji księgowej.
Podatnik korzystający z obniżonej stawki podatku nie musi przechodzić na pełne księgi.
Jeżeli jednak decyduje się pozostać przy księgowości uproszczonej - podatkowej księgę przychodów i rozchodów – musi w odrębnej ewidencji przedstawiać informacje zgodnie z poniższym zestawieniem. U podatników prowadzących pełne księgi informacje te przedstawia się w następujący sposób, a podmioty te muszą spełniać następujące warunki:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji uproszczonej prowadzonej łącznie z KPiR, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z zasadami ogólnymi (skalą podatkową) lub według zasad liniowych.
Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »
Rozliczania podatku według stawki 5% nie wymaga zgłoszenia, niemniej w broszurze Ministerstwa Finansów wskazane jest, aby przed skorzystaniem z preferencji oprzeć się na indywidualnej interpretacji podatkowej.
W trakcie roku należy płacić podatek według ogólnych zasad, a korzystanie z preferencyjnej stawki wystąpić powinno dopiero w zeznaniu rocznym. W efekcie podatnik będzie deklarował ulgę na odpowiednich pozycjach deklaracji PIT-36, PIT-36l lub CIT-7 oraz poprzez wykazanie preferencji w załączniku PIT/IP.
Spłata nieistniejącego kredytu nie jest spłatą kredytu
Podatnik spłacił kredyt, który zaciągnął na zakup domu, środkami ze sprzedaży innej nieruchomości. Następnie umowa kredytu została unieważniona przez sąd.
Przekształcenie to nie rozpoczęcie działalności
Spółka. z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie może być uznana za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności.
Obciążenie nieruchomości obniża wysokość podatku od darowizny
Polecenie darczyńcy o ustanowieniu na jego rzecz nieodpłatnego prawa użytkowania podarowanej nieruchomości zmniejsza wysokość podatku.