Osoby, które zdecydowały się na oszczędzanie pieniędzy w ramach PPK muszą uważać na kwestie podatkowe z nimi związane. Oszczędności w ramach PPK polegają na gromadzeniu środków na poczet przyszłych wypłat, pochodzących:
Policz dokładnie ulgę PPK w Programie e-pity 2024
Nie musisz liczyć ulgi PPK w PIT za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojej ulgi PPK oraz zwrotu podatku kompleksowo, także z uwzględnieniem nowej kwoty wolnej od podatku w PIT.
Ulgę PPK wylicz w Programie e-pity 2024 i wyślij Twój PIT 2024 online
Po zawarciu umowy o zarządzanie PPK w przedsiębiorstwie warto pamiętać, że:
Generalną zasadą jest, że środki na PPK trafiają po ich wcześniejszym opodatkowaniu. Składki finansowane przez pracodawcę zostaną doliczone do przychodu pracownika i powinny zostać ujęte w wartościach z PIT-11 - w ramach źródła przychodów, z których pochodzą (nie będzie osobnego wiersza w informacji podatkowej poświęconego PPK). Należy sprawdzić zatem czy po wprowadzeniu w zakładzie pracy PPK przychód brutto wykazany na PIT-11 jest wyższy niż wynagrodzenie brutto z umowy o pracę o kwotę składki finansowanej przez zatrudniającego (jeśli nie, wówczas istnieje ryzyko, że pracodawca nie doliczył go i nie opodatkował).
Natomiast składki finansowane przez zatrudnionego z jego wynagrodzenia nie zostaną ujęte dodatkowo w PIT-11 - po prostu w momencie wypłaty wynagrodzenia odejmuje się je (pobiera) z wynagrodzenia netto.
Zatrudniony z tytułu oszczędzania w PPK nie uzyskuje ulgi podatkowej. Z opłaconymi składkami nie można postąpić tak jak ze składkami odkładanymi na IKZE - tzn. nie można PPK odliczyć od dochodu lub od podatku. Wartość składek na PPK nie podwyższa również kwot składek ZUS (ubezpieczeniowych), które zatrudniony ujmuje i odlicza od dochodu w swojej deklaracji PIT.
Skoro podatek został pobrany na “wejściu” w PPK, to “wyjście” z niego - powinno być neutralne podatkowo. Tak jest z reguły - tzn. wypłaty wykonywane zgodnie z wykorzystaniem PPK dokładnie tak, jak to jest zakładane nie są opodatkowane. niemniej jednak istnieje szereg przypadków, w których podatek wystąpi. I tak w zakresie wypłat bez opodatkowania:
Najlepszy sposób na Twoje ulgi i odliczenia w PIT to Program e-pity®
Nie musisz liczyć ulgi i odliczeń w PIT za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twoich ulgi, odliczeń i zwrotu podatku kompleksowo, także z uwzględnieniem nowej kwoty wolnej od podatku w PIT.
Ulgi i odliczenia wylicz w Programie e-pity 2024 i wyślij swój PIT 2024 online
Instytucja prowadząca PPK pobierze podatek ryczałtowy (19%) od wypłat w sytuacji, gdy:
W tych sytuacjach dojdzie do podwójnego opodatkowania tych pieniędzy - w momencie oszczędzania i w momencie ich wypłaty. Podatnik nie musi ujmować tych kwot w rocznym PIT - instytucja prowadząca PPK [pobierze podatek, nie wystawi podatnikowi z tego tytułu PIt-8C (całość podatku wykazać będzie musiała na PIT-8AR składanym jedynie do urzędu skarbowego).
Podatek 19-procentowy pobierany jest we wszystkich tych przypadkach od dochodu, tzn. od kwoty uzyskanej ze zwrotu po obniżeniu co do zasady - o wydatki na nabycie odkupionych jednostek uczestnictwa lub wpłaty na umorzone jednostki rozrachunkowe, z których dokonano zwrotu. W efekcie podatek nie jest liczony od całego wypłacanego kapitału.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, w części finansowanej przez podmiot zatrudniający stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są one należne, pod warunkiem że zostaną odprowadzone w terminie wynikającym z przepisów. Oznacza to, że składki będą kosztem miesiąca, za który wynagrodzenie jest należne, jeżeli wpłata PPK nastąpi do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym wynagrodzenie zostało wypłacone. W efekcie:
W przypadku uchybienia temu terminowi do wpłat, do kosztów nie zalicza się niedokonanych wpłat do pracowniczych planów kapitałowych, będą one kosztem w miesiącu, w którym będą one faktycznie zapłacone. Dodatkowo nie zalicza się do kosztów (niezależnie od terminu opłacenia) wpłat do PPK od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
czytaj także - odliczenie w PIT na emeryturę - IKZEZwrot wydatków za media nie jest przychodem podatkowym
Przedsiębiorca, który otrzymuje od najemców zwrot wydatków, jakie poniósł za zużyte przez nich media, nie zapłaci ryczałtu od otrzymanych z tego tytułu kwot.
Skala produkcji decyduje o opodatkowaniu
Właściciel małej przydomowej pasieki nie musi ewidencjonować sprzedaży nieprzetworzonego miodu ani wykazywać uzyskanego w ten sposób dochodu.
Przedszkole nie jest wyłącznie inkasentem opłat za posiłki
Zapewnienie posiłków stanowi integralną część działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu przedszkola bądź żłobka.