Ulga przysługuje wszystkim podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą, niezależnie od przyjętej metody opodatkowania. Wyjątkiem jest jedynie podatnik opłacający kartę podatkową (PIT 16A), który z ulgi nie może skorzystać. Odliczyć ją można na PIT 36, PIT 36L, PIT 28. Ulga przysługuje w związku z nabyciem terminala płatniczego, a nie kasy rejestrującej (fiskalnej), tj. na urządzenie umożliwiające dokonywanie płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.
W odróżnieniu od innych ulg, odliczenia można dokonać zarówno w roku, w którym kupiono terminal, ale także przez 6 lat następujących bezpośrednio po roku, w którym poniesiono wydatek na terminal. W zależności od tego, jak kształtuje się dochód podatnika, może odliczenie dokonać częściowo w danym roku lub w całości. Jednocześnie kwota odliczenia nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to jednocześnie, że uzyskując przychody z wielu źródeł, podatnik nie może ponieść wydatku, a następnie odliczyć go od innego rodzaju przychodu niż działalność gospodarcza ze względu na niski dochód w działalności gospodarczej lub poniesioną w niej stratę.
Najlepszy sposób na Twoje ulgi i odliczenia w PIT to Program e-pity®
Nie musisz liczyć ulgi i odliczeń w PIT za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twoich ulgi, odliczeń i zwrotu podatku kompleksowo, także z uwzględnieniem nowej kwoty wolnej od podatku w PIT.
Ulgi i odliczenia wylicz w Programie e-pity 2024 i wyślij swój PIT 2024 online
Natomiast kwotę dochodu z działalności bada się osobno dla każdego roku, w którym dokonuje się odliczenia - tzn. jeśli w pierwszym roku podatnik nie uzyskał dochodu w wystarczającej wartości, to w kolejnych 6 latach może to zrobić do wartości dochodu z działalności gospodarczej występującej w każdym z tych kolejnych lat.
Możliwe jest nabycie najpierw terminala płatniczego, a potem założenie działalności gospodarczej w tym samym roku podatkowym. Ulga będzie przysługiwała.
Ulga odliczana jest od dochodu. W efekcie realna wartość korzyści podatkowej (czyli tyle ile faktycznie zostanie w kieszeni podatnika) to 12% poniesionego wydatku (dla opodatkowanego według skali 32% jeśli był on w II progu tej skali), 19% dla opodatkowanego według podatku liniowego lub tyle, jaką stawkę ryczałtu on stosuje - w przypadku rozliczających się na PIT 28 z ryczałtu.
Wydatki na nabycie terminala oraz związane z obsługą transakcji płatniczych przy użyciu terminala płatniczego poniesione w roku podatkowym, w którym rozpoczęto przyjmowanie płatności przy użyciu terminala płatniczego, i w roku następującym po tym roku należy porównać z maksymalnym limitem ulgi podatkowej.
Maksymalna wartość ulgi wynosi:
Limitów nie można łączyć, tzn. podatnik może skorzystać z jednego z powyższych limitów. W przypadku kupna wielu terminali płatniczych limit nie ulega zwielokrotnieniu (dotyczy podatnika a nie pojedynczego terminala płatniczego).
Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »
Ulga przysługuje w ciągu dwóch lat, a limit maksymalny jest roczny. A zatem nie sumuje się wydatków z dwóch lat, lecz niezależnie, w każdym z nich należy osobno rozliczać wydatki i porównywać z limitem odpowiednio 1000, 2000 i 2500 zł.
Z ulgi nie skorzysta się natomiast gdy przyjmowano płatności przy użyciu terminala płatniczego w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc, w którym podatnik ponownie rozpoczął przyjmowanie płatności przy użyciu terminala płatniczego (nabył go). Innymi słowy - ulga odnawia się raz na 12 miesięcy.
Jeśli korzystano z programów finansujących zwrot wydatków związanych z obsługą transakcji płatniczych przy użyciu terminala płatniczego, wydatki odliczać można w terminie późniejszym, tzn. w roku podatkowym, w którym zaprzestano korzystania z programów finansujących zwrot wydatków związanych z obsługą transakcji płatniczych
i w roku następującym po tym roku.
Odliczenie możliwe jest z tytułu:
Wydatki sumuje się w kwotach netto. Wyjątkowo sumuje się je w wartościach brutto, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.
Dopuszczalne jest łączenie odliczenia podatkowego i zaliczanie do kosztów uzyskania odpisów amortyzacyjnych z tytułu ponoszonych wydatków na terminal.
Natomiast jeżeli podatnik zmarł przed upływem okresu korzystania z ulgi, nieodliczoną jej wartość odlicza przedsiębiorstwo w spadku, jeżeli kwoty tej zmarły podatnik nie wykazał w zeznaniu dotychczas składanym. Nieodliczoną kwotę przedsiębiorstwo w spadku odlicza w okresie, w jakim prawo to przysługiwało zmarłemu podatnikowi.
Spłata nieistniejącego kredytu nie jest spłatą kredytu
Podatnik spłacił kredyt, który zaciągnął na zakup domu, środkami ze sprzedaży innej nieruchomości. Następnie umowa kredytu została unieważniona przez sąd.
Przekształcenie to nie rozpoczęcie działalności
Spółka. z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie może być uznana za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności.
Obciążenie nieruchomości obniża wysokość podatku od darowizny
Polecenie darczyńcy o ustanowieniu na jego rzecz nieodpłatnego prawa użytkowania podarowanej nieruchomości zmniejsza wysokość podatku.