Podatnicy uprawnieni są do skorzystania z preferencji podatkowej w związku z nierzetelnym postępowaniem zalegających im z płatnościami dłużników. Przepisy ustalają zasady postępowania przy braku płatności po stronie wierzycieli i dłużników – zaległości rodzą swoje konsekwencje po obu stronach transakcji. W 2024 r. nie obowiązuje jednak załącznik załącznik PIT/WZ - nierzetelne rozrachunki i płatności wprowadzane są bezpośrednio do deklaracji PIT.
Policz ulgę na złe długi w Programie e-pity 2024
Nie musisz liczyć ulgi na złe długi za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojej ulgi na badania i rozwój oraz zwrotu podatku kompleksowo, także z uwzględnieniem nowej kwoty wolnej od podatku w PIT.
Ulgi i odliczenia wylicz w Programie e-pity 2024 i wyślij Twój PIT 2024 online
Postępowanie w przypadku zaległości z zapłatą ponad 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie; |
|
Wierzyciel (podmiot, który sprzedał towar lub usługę) |
Dłużnik (podmiot, który nie zapłacił za towar lub usługę) |
Podstawa opodatkowania w PIT rocznym może być zmniejszona o zaliczaną do jego przychodów należnych - wartość wierzytelności o zapłatę świadczenia pieniężnego, która nie została uregulowana lub zbyta |
Podstwa opodatkowania w PIT rocznym podlega zwiększeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania do zapłaty świadczenia pieniężnego, które nie zostało uregulowane |
Korzystanie z ulgi podatkowej jest fakultatywne i wystąpi wyłącznie jeśli wierzyciel wykaże ja w deklaracji rocznej |
Obowiązkowe podwyższenie podstawy opodatkowania |
Import danych do PIT/WZ w Programie e-pity
Jeżeli masz dużo faktur do odliczenia na PIT/WZ - w Programie e-pity dane dotyczące wierzycieli oraz dłużników podatnika, można zaimportować poprzez wybranie odpowiedniej opcji w kreatorze e-pity (Import CSV), przy pomocy pliku CSV z odpowiednio wypełnionymi danymi.
Instrukcja importu danych, (pliki CSV) do PIT/WZ w Programie e-pity
Ulga podatkowa dotyczy wybranych podatników i spełnić należy następujące warunki:
Podstawa obliczenia podatku obniżana jest o wartość ulgi na złe długi, tym niemniej tę podstawę liczy się następująco:
Ulgę wykazać należy bezpośrednio na deklaracji PIT, nie obowiązuje już załącznik PIT/WZ.
Ulga na złe długi wykazywana może być w zeznaniu rocznym, ale również może obniżać podstawę opodatkowania już w trakcie roku, w związku z zapłatą zaliczek na podatek (lub podatku ryczałtowego). Przy korzystaniu z ulgi w trakcie roku obowiązkowe będzie wykazanie jej również w zeznaniu podatkowym rocznym i opisanie wierzytelności, z których ulga wynika. W przypadku obniżaniu dochodu dla celów ustalenia zaliczki na podatek, zmniejszenia dokonuje się, jeżeli do dnia terminu płatności zaliczki wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta. Odpowiednio podatnik, który dokonał zmniejszenia dochodu obowiązany jest do zwiększenia dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki w okresie rozliczeniowym roku podatkowego, w którym wierzytelność została uregulowana lub zbyta (jeżeli natomiast dokonał on zmniejszenia podstawy opodatkowania w deklaracji rocznej – to po uzyskaniu zapłaty również podwyższenia podatku dokonuje się w deklaracji rocznej).
Ulgę wprowadzać należy w pola osobne od innych ulg podatkowych. Wynika to z faktu, że ulga na złe długi odliczana jest na koniec, a zatem podatnik dochód obniża najpierw o wszelkie ulgi wykazane w art. 26 ustawy o PIT, następnie o ulgę termomodernizacyjną, ulgę IP-BOX, a dopiero na koniec – o ulgę na złe długi.
Ulgę wykazać można w deklaracjach PIT-36, PIT-36L, PIT-28. Ulga na złe długi na analogicznych zasadach obejmuje również podatników CIT. W tym przypadku podatnicy wykazują ją w zbiorczej deklaracji rozliczeniowej CIT-8 (ulga na złe długi w CIT).
Dopuszczalne jest korzystanie z ulgi na bieżąco, jak również na zasadzie korekty deklaracji rocznej. Tym niemniej obowiązuje zasada, że od daty wystawienia faktury (rachunku) lub zawarcia umowy dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została wystawiona faktura (rachunek) lub została zawarta umowa, a w przypadku gdy rok kalendarzowy, w którym wystawiono fakturę (rachunek), jest inny niż rok kalendarzowy, w którym zawarto umowę - gdy nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku kalendarzowego późniejszej z tych czynności. Zasada ta ogranicza możliwości korekty deklaracji PIT za lata wstecz. Wydaje się, że 2 lata od wystawienia faktury lub innego dokumentu liczyć trzeba do momentu przygotowania korekty (jej złożenia), a nie do okresu, który jest korygowany.
Oprócz obniżania podstawy opodatkowania, podatnik może podwyższać stratę ze źródła przychodów, z których pochodzi nieuregulowana wierzytelność. Podwyższyć można stratę jedynie ze źródła przychodów, z jakiego nieuregulowane wierzytelności pochodzą. Ze względu na to, że ulga za złe długi wynikać musi z rozliczenia przedsiębiorców, podwyższy ona stratę wykazywaną w ramach działalności gospodarczej (lub w podatku CIT). Strata może być podwyższona (wykazana) również w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.
Podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mają również możliwość skorzystać z ulgi podatkowej. Dla podatników ryczałtowych obowiązuje limit przychodów, po osiągnięciu których - w kolejnym roku - nie ma możliwości rozliczać podatku w formie zryczałtowanej. Ulga na złe długi powoduje, że kwoty uprzednio zarachowane jako przychód i objęte ulgą nie wejdą do tego limitu (objęte ulgą wartości nie są wliczane do limitu 250.000 euro).
Podobnie sytuacja wygląda po stronie dłużnika - na limit uprawniający do rozliczenia ryczałtowego nie wpływają zwiększenia przychodu. Innymi słowy nierzetelny dłużnik nie straci prawa do ryczałtu ze względu na kwoty podwyższające jego przychód ustalony dla celów ryczałtu.
Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »
W przypadku podatku ryczałtowego, obniżeniu podlegać mogą wyłącznie przychody z tytułu działalności gospodarczej, w tym w formie spółki cywilnej lub jawnej oraz przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.
W przypadku rozliczeń ulgi w podatku ryczałtowym, odmiennie niż ma to miejsce w rozliczeniach na zasadach ogólnych lub w podatku liniowym, jeśli wierzytelność po zakończeniu roku, lecz przed złożeniem deklaracji rocznym, wierzytelność zostanie uregulowana, ulga nadal przysługuje. Natomiast w przypadku gdy po roku podatkowym, wierzytelność zostanie uregulowana lub zbyta, podatnik obowiązany jest do zwiększenia przychodów w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wierzytelność została uregulowana lub zbyta.
Wydaje się, że dopuszczalne jest również odliczanie od podstawy opodatkowania ustalonej na zasadach ogólnych – wierzytelności nieuregulowanej terminowo, wynikającej z działalności gospodarczej, w tym spółki cywilnej, jawnej opodatkowanych na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.
czytaj także: co z załącznikiem PIT/WZ w 2024 r.Zwrot wydatków za media nie jest przychodem podatkowym
Przedsiębiorca, który otrzymuje od najemców zwrot wydatków, jakie poniósł za zużyte przez nich media, nie zapłaci ryczałtu od otrzymanych z tego tytułu kwot.
Skala produkcji decyduje o opodatkowaniu
Właściciel małej przydomowej pasieki nie musi ewidencjonować sprzedaży nieprzetworzonego miodu ani wykazywać uzyskanego w ten sposób dochodu.
Przedszkole nie jest wyłącznie inkasentem opłat za posiłki
Zapewnienie posiłków stanowi integralną część działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu przedszkola bądź żłobka.