Rozliczenia PIT za 2024 r. mogą być składane jako standardowe deklaracje - związane z działalnością podatnika, lub posiadać dodatek "S" - związany z rozliczeniem przedsiębiorstwa w spadku. W efekcie podatnik może wypełnić:
Oblicz dokładnie Twój PIT-36S, 36LS, 28S od razu w Programie e-pity 2024.
Nie musisz liczyć podatku w PIT firmy / przedsiębiorstwa otrzymanego w spadku za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. Wylicz wygodnie Twój PIT-36S, 36LS lub 28S w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT 2025 online >>
PIT z oznaczeniem S składany jest w związku z rozliczeniami osoby fizycznej (wspólnika spółki osobowej lub cywilnej) prowadzącego działalność gospodarczą. Dotyczy ono rozliczeń podatkowych przedsiębiorstwa dokonywanych po śmierci osoby będącej przedsiębiorcą. Deklarację taką składa:
Jeżeli jesteś spadkobiercą lub osobą, której bliski przedsiębiorca zmarł i nie chcesz sporządzać PIT z oznaczeniem S za zmarłego – to nie musisz. Jest to prawo. Jeśli nie zdecydujesz się zgłosić do CEiDG faktu prowadzenia działalności za zmarłego – rozliczenie za te osobę przejmie na siebie urząd skarbowy (zostaniesz poinformowany, o obowiązku przekazania do urzędu dokumentów niezbędnych by organ podatkowy rozliczył zmarłego przedsiębiorcę).
Wypełniając PIT z oznaczeniem S należy pamiętać, że w deklaracji:
Zapobiegliwy przedsiębiorca wie, że po jego nieprzewidzianej śmierci dojdzie do szeregu spraw, z których uporządkowaniem najbliższa rodzina może mieć kłopoty. Przedsiębiorstwo będzie bowiem generowało przychody, zatrudniało pracowników, lecz nie będzie posiadało jednej, wyznaczonej osoby, która zarządzałaby całością.
Aby zapewnić ciągłość czynnościom w firmie i pozwolić na profesjonalne jej funkcjonowanie po śmierci przedsiębiorcy, możliwe jest jeszcze za życia wyznaczenie (koniecznie w formie pisemnej lub notarialnej) zarządcy sukcesyjnego, który powierzoną mu rolę może (choć nie musi) przyjąć. Jeśli zarządca zgodzi się – konieczne jest jeszcze wpisanie do CEiDG działania przedsiębiorstwa poprzez zarząd sukcesyjny jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej – przedsiębiorstwo w spadku.
Ustanowiony w ten sposób zarządca sukcesyjny działa od chwili otwarcia spadku (śmierci spadkobiercy). Działa on co do zasady do chwili przyjęcia spadku przez jedynego lub wszystkich spadkobierców. Jeśli tylko część spadkobierców spadek przyjmie – zarządca działa dalej. Przestaje natomiast działać, jeśli w przeciągu 3 miesięcy od chwili otwarcia spadku żaden spadkobierca nie zdecyduje się przyjąć spadku. Maksymalnie natomiast może on działać w tej formie przez dwa lata.
Jeżeli przedsiębiorca sam nie złożył wniosku o wpis do CEIDG zarządcy sukcesyjnego albo zastrzeżenia, że zarządcą z chwilą śmierci stanie się określony prokurent (czyli posiadający pełnomocnictwa do działania w okresie działania firmy), to po śmierci przedsiębiorcy zarząd sukcesyjny może zostać ustanowiony przez inne osoby niż zmarły przedsiębiorca. Uprawnienie do powołania zarządcy sukcesyjnego wygasa z upływem dwóch miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy. W tym okresie osoby mogą:
1. W okresie dwóch miesięcy możliwe jest dokonywanie podstawowych czynności samodzielnie tj. takich, które są konieczne do zachowania majątku lub możliwości prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku, polegających w szczególności na:
Bieżących czynności mogą dokonywać:
2. W okresie dwóch miesięcy można powołać zarządcę spadkowego, który będzie działał w kolejnym okresie pod numerem NIP zmarłego. Natomiast w tym okresie zarządcę powołać może:
Zarząd sukcesyjny wygasa:
Jeśli przez dwa miesiące nie powołano zarządcy, to nie można go już powołać później. Przedsiębiorstwo przestaje wówczas działać (istnieć) z chwilą, z którą kończy się dwumiesięczny okres – po tym okresie wystawianie deklaracji podatkowych, informacji podatkowych nie będzie możliwe przez osoby wykonujące czynności na bieżąco w firmie. Natomiast rozliczenie podatkowe zmarłego przedsiębiorcy odbędzie się na takich zasadach jak przez wprowadzeniem przepisów o zarządzie sukcesyjnym – a zatem dokona go urząd skarbowy na podstawie przekazywanych mu przez spadkobierców informacji.
Spłata nieistniejącego kredytu nie jest spłatą kredytu
Podatnik spłacił kredyt, który zaciągnął na zakup domu, środkami ze sprzedaży innej nieruchomości. Następnie umowa kredytu została unieważniona przez sąd.
Przekształcenie to nie rozpoczęcie działalności
Spółka. z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie może być uznana za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności.
Obciążenie nieruchomości obniża wysokość podatku od darowizny
Polecenie darczyńcy o ustanowieniu na jego rzecz nieodpłatnego prawa użytkowania podarowanej nieruchomości zmniejsza wysokość podatku.