Załącznik ten złożysz, jeżeli w roku podatkowym złożyłeś zeznanie podatkowe na deklaracji PIT 36, PIT 37 lub PIT 28 i korzystałeś z następujących ulg:
Jeżeli po raz pierwszy korzystasz z ulgi odsetkowej dodatkowo musisz wypełnić oświadczenie PIT 2K. Oświadczenie PIT 2K należy dołączyć do tego samego zeznania, przy którym został złożony załącznik PIT/D.
Pamiętaj - w 2024 r. obowiązuje ulga termomodernizacyjna, która pozwoli Ci odliczyć od dochodu koszty związane z podwyższeniem walorów energetycznych domu. Ulga termomodernizacyjna i odsetkowa - na prawach nabytych mogą być wykorzystywane łącznie.
Czytaj szerzej o uldze termomodernizacyjnej
Oblicz dokładnie Twój załącznik PIT/D od razu w Programie e-pity 2024.
Nie musisz liczyć podatku w PIT i załącznika PIT/D za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie Twój PIT z załącznikiem PIT/D w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online >>
Niezależnie od tego, czy rozliczasz się indywidualnie czy łącznie z małżonką, składacie jeden PIT-D. Decyzja, który z małżonków rozlicza ulgę albo w jakim zakresie należy do małżonków. Nie może być jednak tak, że prawo do ulgi przysługuje tylko jednemu z nich a odliczenia dokonuje drugi. Załącznik ten należy dołączyć do zeznania składanego przez jednego z małżonków (PIT 28, PIT 36, PIT 37) bądź do wspólnego zeznania małżonków (PIT 36 albo PIT 37).
Błędem będzie, jeżeli podatnik nabył prawo do ulgi odsetkowej, następnie wziął ślub, po czym z ulgi korzysta jego żona. W takim przypadku odliczenie przysługuje wyłącznie podatnikowi.
Zasada wyłącznie jednego załącznika nie dotyczy małżonków, w stosunku do których sąd orzekł separację. W takim przypadku małżonkowie składają PIT/D niezależnie, każdy za siebie.
Jeżeli wypełniasz dwie deklaracje (np. PIT 28 i PIT 36), składasz tylko jeden załącznik PIT/D. Sam wybierasz z tytułu przychody z której deklaracji oraz w jakim zakresie daną ulgę rozliczysz.
A zatem możesz np. rozliczyć 33% ulgi odsetkowej w ramach PIT 36, a 67% w ramach PIT 28.
Kwota przysługujących odliczeń od podatku z tytułu poniesienia wydatków mieszkaniowych, która nie znalazła pokrycia w podatku obliczonym za rok podatkowy, podlega odliczeniu w latach następnych.
UWAGA: chodzi wyłącznie o kwoty odliczeń od podatku, a nie od dochodu. A zatem w latach następnych odliczać możesz kwotę nieuwzględnioną w tym roku na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową. W pozostałym zakresie ulgi przepadają.
Wyjątkowo podatnik, który w latach 2002-2006 zaciągnął kredyt (pożyczkę) na spłatę kredytu (pożyczki) mieszkaniowego i zaciągnął kredyt na spłatę takiego kredytu (refinansowy) lub kolejny kredyt (pożyczkę) na spłatę ww. zobowiązań, wydatki poniesione na spłatę odsetek od tych kredytów (pożyczek) może odliczyć od dochodu nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.
W 2025 roku uczestnicy funduszy inwestycyjnych zapłacą podatek samodzielnie
W bieżącym roku uczestnicy funduszy inwestycyjnych, po raz pierwszy, samodzielnie muszą zapłacić podatek wynikający z rozliczenia przychodów pochodzących z odkupienia czy też konwersji funduszy inwestycyjnych.
Nowa klasyfikacja kodów PKD od 2025 r.
Nowa PKD wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., Natomiast przepisy przejściowe pozwalają na stosowanie poprzedniej PKD 2007, równocześnie ze stosowaniem nowej, do 31 grudnia 2026 r.
Zaliczkę należy opodatkować w momencie wypłaty
Zaliczka na poczet rocznego zysku spółki wypłacona komplementariuszowi jest opodatkowana podatkiem dochodowym na analogicznych zasadach, jak przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - wynika z indywidualnej interpretacji.